Kariologija
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Kariologija (kario + gr. logos – ištirpimas) tai citologijos šaka, tirianti ląstelės branduolio ir jo struktūrų (chromosomų, branduolėlio, branduolio apvalkalo) sandarą.
Reikšmė
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Daugiausia nagrinėja chromosomų morfologiją, mikroskopinę ir submikroskopinę struktūrą ir funkcijas.
Kariosistematikos tyrimų duomenys padeda diagnozuoti chromosominės ligas, nustatyti organizmų rūšis, vartojami selekcijoje.
Kryptys ir tyrimo metodai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Viena kariologijos krypčių – kariosistematika, tirianti rūšių, genčių ir kitų sistematinių organizmų grupių kariotipus, jų giminystės ryšius ir kilmę.
Kariologija naudojasi citogenetikos, vystymosi biologijos, mol. biologijos duomenimis, optinės ir elektroninės mikroskopijos, autoradiografijos, diferencinio centrifugavimo metodais.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kariologija atsirado XIX a. I pusėje, kai buvo aprašyta branduolio reikšmė ląstelei.
Kariologija itin vystėsi XIX a. pab., kai buvo nustatyta, kad branduolys lemia paveldimumo procesus, ištirtas ląsteles ir branduolio dalijimasis.