Kapučinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kapučino

Kapučinas, kapučino (cappuccino) – itališka kava, ruošiama iš espresso kavos, karšto pieno ir pieno putos. Kapučinas nuo Caffe latte skiriasi tuo, kad jis gaminamas iš espresso su žymiai mažiau šviežio pieno kiekiu, negu Caffe latte, kurioje espresso pieno ir jo putų proporcija yra maždaug 150 ir 180 ml.

Kapučino tradiciškai patiekiamas porcelianiniuose puodeliuose, nes geriausiai išlaiko šilumą, skirtingai nuo stiklinių ar popierinių puodelių. Pieno puta kapučino viršuje gelbsti, nes ji tarsi izoliatorius išsaugo skysčio šilumą ir kava ilgiau išlieka karšta.

Kapučino pavadintas pagal kapucinų (pranciškonų „Mažųjų brolių ordino“ narių) aprangą. Ji buvo pavadinta „cappuccini“. Tai reiškia, kad kava būtų apsiausta gobtuvu („cappuccino“ Italijoje reiškia gobtuvas). Toks vardas buvo gautas tikriausiai dėl to, jog pieno puta, esanti kapučino vidurio centre, sudaro tarsi baltą dalį, kuri gaunama iš pieno ir apsupta ruda dalimi, gaunama iš kavos. Ji tarsi primena iškirptą (baltą) viršų nuo kapucinų vienuolio galvos, apjuostą tarsi tamsių plaukų žiedu.

Kapučino gėrimas buvo naudojamas Italijoje ankstyvaisiais 1900 m. Jo populiarumas augo kaip ir didieji espresso virimo automatai kavinėse ir restoranuose, kurie buvo pagerinti per ir po II-ojo Pasaulinio karo. 1950 m. Italų kapučino įgavo savo pavidalą.

Sudėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Be espresso, svarbiausia dalis ruošiant kapučino yra pieno riebumas ir jo temperatūra. Kai kapučino šildomas pienas pradeda garuoti, susikuria mikro putos. Jos atsiranda, kai piene pasirodo maži oro burbuliukai suteikiantys pienui švelnumą ir saldumą. Tradicinė kapučino susideda iš espresso į kurį įpilamas karštas putojantis pienas ir taip susidaro apie 1 cm storumo pieno puta viršuje. Mišinių variavimas paprastai vadinamas cappuccino chiagro (šviesus kapučino, taip pat vadinamas dar ir šlapiuoju kapučino) su daugiau pieno nei įprastai.

Norint išgauti reikiamą porciją putų, tam reikalingas atskiras dėmesys, nes šildant pieną, jis garuoja ir tai tampa sudėtingiausiu kapučino ruošimo etapu, nes gėrimą reikia paruošti tinkamai. Be to, patyrę virėjai gali pasiekti meninius gabumus, nes vėliau tą pieną reikia kruopščiai užlieti ant espresso kavos viršaus.

Populiarumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kapučino gėrimas buvo išragautas didžiojoje Europos dalyje, Australijoje, Pietų Amerikoje ir kituose kosmopolitiniuose regionuose Šiaurės Amerikoje. Iki 1990 metų vidurio kapučino buvo daromas daug plačiau ir prieinamas šiaurės amerikiečiams, kai aukštesni nei vidutinio lygio bufetai šoktelėjo aukščiau.

Italijoje kapučino vartodavo rytais pusryčių metu su bandelėmis (croissant), geriau pažįstamomis Italijoje kaip cornetto pyragaičiais. Paprastai italai negeria kapučino valgydami arba pusryčiaudami. Kitose šalyse vartodavo dienos metu arba po vakarienės.

Jungtinėse Valstijose „apledėjęs kapučino“ (arba kapučino „Freddo“) yra neteisingu pavadinimu. Tai neteisingo ingrediento vartojimas, kai putojantis pienas paprastai neįtraukiamas ir pakeičiamas ledu. Be putojančio pieno, gėrimas vadinamas ledine latte. Tačiau jis vis tiek yra paplitęs kai kuriose nutolusiose nuo pajūrio šalyse kur puta yra pridedama į ledinę latte prieš patiekimą. Tarptautinės kavinių normos draudžia ruošti karšto pieno bangą virš šalto ledo, nes taip greičiau kaupiasi bakterijos. Tačiau yra įmanomi šalto pieno putos variavimo metodai, ir taip išvengiama nesutarimų ir ginčų kylančių dėl karšto pieno ir ledo.

XXI a. amžiaus pradžioje kapučino pateikimas buvo keičiamas greito maisto užkandinėse. Paskutiniais amžiaus metais kavinės vadovaujasi savarankiškai. Jos pradėjo siūlyti tradicinę kapučino kavą tinkamame kiekyje (penkių - šešių uncijų, 148-177 ml) tik kitos kavinės taiko skirtingą bruožą, dar padidinti kavos dydį iki 20 uncijų. Tokia kava nėra tikroji kapučino, bet paprasta caffe latte su papildoma puta.


Commons-logo.svg

Vikiteka