Kamparis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kamparis

Kamparis (it. Campari) – alkoholinis aperityvas (stiprumas 20,5 %, 21 %, 25 % ir net 28 %, priklausomai nuo pardavimo šalies), gaminamas iš karčiųjų ir aromatinių augalų užpilo. Kamparis priskiriamas kartiesiems gėrimams biteriams (angl. bitters). Kamparis yra Campari Group prekės ženklas.

Kamparį išrado Gasparė Kamparis (Gaspare Campari) tarp 1862 ir 1867 m. Kamparis iki šiol gaminamas iš tų pačių ingredientų kaip ir prieš 140 m. Visą tą laiką gėrimo receptūra tebėra slapta.

Gėrimas gaminamas kaip spiritinis tam tikrų žolių ir vaisių antpilas. Po to jis skiedžiamas vandeniu, įdedama cukraus ir dažiklio.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kampario istorija prasidėjo 1860 m. Novaroje (Italija), kai Gasparė Kamparis sukūrė iki šiol naudojamą receptą. Receptas yra firmos paslaptis, pagal Gruppo Campari pasaulyje yra tik vienas žmogus, kuris žino visą originalų šeimyninį gėrimo receptūrą.
Žinoma, kad gėrimui spalvą suteikia karminas, tačiau Gruppo Campari kitose šalyse naudoja kitus dažiklius.

1904 m. Sesto San Džovanyje (Sesto San Giovanni), mieste netoli Neapolio (Italija) buvo atidaryta pirmoji kampario gamykla. Vadovaujant Gasparės sūnui Davidui Kampariui (Davide Campari) kompanija ėmė eksportuoti kamparį pradžioje į Prancūzijos Rivjeros centrą Nicą, po to ir į kitas šalis. Dabar kampariai pardavinėjami daugiau kaip 190 šalių.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Italijoje su gazuotu vandeniu maišytas kamparis pardavinėjamas išpilstytas į butelius kaip Campari Soda (turintis 10 % tūrio alkoholio). Campari Soda buteliai buvo suprojektuoti 1932 m. Fortunato Depero.

Teigiama, kad kampariu pasirėmė kurdami kitą karčiai saldų gėrimą (nealkoholinį) Kinnie, kuris nuo 1952 m. gaminamas Maltoje.

Kamparis yra esminis ingredientas klasikiniame Negroni kokteilyje, taip pat kokteilyje Americano. Kamparis naudojamas gaminant desertą šerbetą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]