Kamikadzė (vėjas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Mongolų laivynas, sunaikintas taifūno. Kikuchi Yōsai tapyba, 1847 m.

Kamikadzė (jap. 神風 'dieviškasis vėjas') – Japonijoje taip vadina taifūnus, kurie išgelbėjo Japoniją nuo dviejų įsiveržimų 1274 ir 1281 m., kai Chubilajaus mongolų laivynai surengė ekspedicijas Japonijai užkariauti. Taifūnai išblaškė mongolų laivus, daug jų nuskandino, ir mongolų žygiai žlugo, japonams net nereikėjo kautis.

Tyrimai rodo, kad mongolų žygius sužlugdė ne tik patys taifūnai, bet ir:

  • tai, kad mongolai naudojo upių laivus – daugelis laivynui rekvizuotų laivų buvo plokščiadugniai upių laivai, kurie buvo nestabilūs ir apsiversdavo audringoje jūroje.
  • prasta dalies laivų kokybė – spėjama, kad kinai laivų statytojai, statydami laivus mongolų laivynui, specialiai statė nekokybiškus laivus, kurie neatlaikė audros.

Vienuose to meto japonų mituose buvo teigiama, kad tai pasidarbavo dievas Raijin, kiti – kad dievas Fujin ar dievas Ryūjin.

Šis japonams svarbus žodis kamikadzė Antrojo pasaulinio karo metais buvo panaudotas kamikadzėms – taranuojantiems pilotams mirtininkams pavadinti. Nuo tada pasaulyje žodis kamikadzė žinomas kaip savižudžio piloto pavadinimas.