Kajena

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kajena
Cayenne
Cayennecentreceperou.JPG
Miesto reginys
Laiko juosta: (UTC-3)
Valstybė Prancūzijos vėliava Prancūzija
Regionas Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gviana
Apskritis Kajenos apskritis
Įkūrimo data 1664 m.
Gyventojų (2018[1]) 63 652
Plotas 23,6 km²
Tankumas (2018[1]) 2 697 žm./km²
Commons-logo.svg Vikiteka Kajena
Kajenos kantonai

Kajena (pranc. Cayenne) – Prancūzijos užjūrio departamento Prancūzijos Gvianos administracinis centras. Miestas išsidėstęs Atlanto vandenyno pakrantėje prie Kajenos upės žiočių. Miestas suskirstytas į 6 kantonus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors dabartinio miesto apylinkėse daug anksčiau už prancūzus lankėsi ispanai, tačiau šios žemės jiems pasirodė per daug atgrasios ir skurdžios. 1643 m. Prancūzijos Gvianoje išsilaipino prancūzai, o 1664 m. įkūrė gyvenvietę, kuri vadinta La Ravardjeru ( La Ravardière). Miesto teisės ir dabartinis pavadinimas suteiktas 1777 m.[2] Atskirais laikotarpiais miestą buvo užėmę brazilai, olandai, britai. 18541938 m. miestas naudotas kaip įkalinimo vieta.

Kajenos pavadinimas, kaip ir visas Gvianos regiono vardas, kilęs nuo indėnų vajanų.[3]

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kajena – svarbus krevečių žvejybos centras. Svarbus jūrų uostas. Eksportuojami bananai, auksas, romas, kailiai, prieskoniai, žuvis, mediena.[4] Yra Kajenos-Rošambė oro uostas.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Botanikos sodas

Kajenos svarbiausia gatvė – Generolo De Golio aveniu (Avenue Général de Gaulle). Ši gatvė rytuose siekia pakrantę, kur įsikūrę Palmių aikštė (Place de Palmistes) ir Grenoblio aikštė (Place de Grenoble). Čia išsidėsčiusios ir svarbiausios miesto įstaigos: Hôtel de Ville (miesto rotušė) įkurta 1890 m. jėzuitų, paštas, prefektūros centras, Prancūzijos Gvianos prefekto rezidencija ir Frankonijos Departamento muziejus. Į vakarus yra Seperu forto, statyto XVII a. griuvėsiai. Pietuose yra turgus ir Viktoro Šleicherio aikštė. Pietinė miesto dalis, atskirta kanalu, vadinama kinų rajonu (Chinois), žinoma kaip nesaugus rajonas. Kiti svarbesni miesto pastatai yra katedra, savivaldybės biblioteka, keli muziejai, mokslo tyrimų institutas. Pajūryje yra keli paplūdimiai, tačiau jūroje dažni rykliai. Kajenoje yra keletas viešbučių.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1]
  2. Cayenne. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003
  3. В. А. Никонов. Краткий топонимический словарь. Москва: Мысль, 1966.
  4. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 185

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]