Pereiti prie turinio

Juristas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Juristas (kartais vad. juristkonsultas; lot. iurist, nuo iuris - 'teisės', 'teisinis') - organizacijos teisininkas. Privačiame sektoriuje tai gali būti įmonės teisininkas (paprastai vad. verslo teisininkas) arba vad. juriskonsultas. Viešajame sektoriuje - valstybinės įstaigos ar institucijos teisininkas (viešojo administravimo teisininkas, teisės specialistas, konsultantas), NVO, lobistinės organizacijos (asociacijos) juristas ir kt. Juristas sprendžia visus organizacijos teisės klausimus, taip pat su juo susijusius bei kitus jam pavestus klausimus, atstovauja organizacijai išorės santykiuose, teisinėse (teisminėse) organizacijose, ginant organizacijos interesus viešuomenėje ir kitur, t. y. veda ir tvarko organizacijos „teisinį ūkį“.

Sindikas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Siñdikas (gr. syndikos) - istorinė jurist(konsult)o profesija. Senovės Graikijoje sindikas buvo gynėjas teisme. Feodalizmo laikotarpio Europos miestuose – cecho arba gildijos vyresnysis arba patarėjas teisės klausimais[1]. Bažnytinėse organizacijose - teisininkas (pvz., vienuolių ordino sindikas, vienuolyno sindikas[2], generalinis ordino sindikas ir t. t.[3]). Sindikai teikdavo teisines išvadas, patarinėdavo miestų arba atitinkamai savo organizacijų vadovams. Kai kuriose Europos šalyse (pvz., Vokietijoje) sindikas iki šiol yra organizacijos teisininkas, neretai - organizacijos arba įstaigos įgaliotinis byloms teismuose vesti. Pvz., Hamburge - Senato sindikas (vok. Senatssyndicus).

Sindikas advokatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Siñdikas advokatas (dažniausiai vad. vok. Syndikus ('sindikas'), taip pat Syndikusanwalt arba Firmenanwalt, 'firmos advokatas') - advokatas, pagal darbo sutartį dirbantis pas darbdavį ne advokatūroje. Tai gali būti įmonė (pvz., bankas), asociacija, susivienijimas, paramos fondas, pramonės ir prekybos rūmai (ir pan.). Greta to jis taip pat turi teisę užsiimti advokato praktika (t. y. veikti kaip laisvosios profesijos atstovas). Sindikai advokatai negali savo darbdaviams atstovauti pagal Vokietijos advokatūros įstatymo 46 § (Bundesrechtsanwaltsordnung) – jeigu advokato dalyvavimas yra būtinas (vok. Anwaltszwang) – teisme arba arbitraže, veikdami kaip advokatai. Jeigu teismuose advokato dalyvavimas yra nebūtinas, tuomet sindikai turi teisę atstovauti savo darbdaviams (atitinkamoms organizacijoms).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]