Juodasis vėžlys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kinų mitologijos dievybė:
Juodasis vėžlys
Wadang-xuanwu.jpg
Užrašymas: 玄武 Xuánwǔ
Klasė: Pasaulio globėjas
Globoja: žiemą
Globojama vieta: Šiaurė
Dangaus kūnas: 7 šiaurinio dangaus stotys

Juodasis vėžlys, tiksliau Juodasis kovotojas arba Siuanvu (kin.: 玄武 Xuánwǔ, jap. Genbu, kor. Hyeonmu, viet. Huyền Vũ) – kinų ir Rytų Azijos mitologijoje – vienas keturių pasaulio globėjų (四象 Sì Xiàng). Jam priskiriama šiaurė ir žiema. Vaizduojamas kaip juodas vėžlys, aplink kurį apsivijusi gyvatė.

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Juodasis kovotojas

Kaip ir kiti pasaulio globėjai, jis kilo iš penkių elementų filosofijos. Vėžlys ir gyvatė simbolizavo ilgalaikiškumą. Vėlesnė taoistų legenda pasakojo, kad juodasis vėžlys buvo princas, kuris pasiekė nemirtingumo. XVI a. romane Kelionė į vakarus Juodasis karys vaizduojamas kaip šiaurės karalius, kuriam tarnauja du generolai – vėžlys ir gyvatė.

Simbolika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kinų astronomijoje Juodasis vėžlys globoja 7 „stotis“ šiauriniame dangaus skliaute. Tai yra: Samtis (斗 Dǒu), Jautis (牛 Niú), Mergelė (女 ), Tuštuma (虛 ), Kraigas (危 Wēi), Stovykla (室 Shì), Siena (壁 ).

Tradicinėje kosmologijoje ir fengšui Juodąjį vėžlį dažnai simbolizuoja kalnas, todėl statant miestus ar kuriant ankstyvuosius sodus buvo stengiamasi, kad šiaurė būtų apsaugota kalvos ar kalno.