Nuva

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kinų mitologijos dievybė:
Nuva
Užrašymas: 女媧 nǚwā
Klasė: Demiurgė
Globoja: vedybas
Išrado: šenhuangą
Sutuoktinis: Fusi
Palikuonys: žmonija

Nüwa (Niuva) (tradiciniai rašmenys: 女媧 supaprastinti rašmenys: 女娲 pinyin: nǚwā) – viena iš legendinių Kinijos valdovų, mitologinė personažė, žmonių giminės sutvėrėja. Dažnai minima su savo broliu / vyru Fusi (apie jiems bendrus mitus skaitykite straipsnyje apie Fusi).

Mituose pasakojama, kad Niuva nulipdė žmones iš geltono molio (todėl kinai ir yra geltonodžiai). Iš pradžių ji juos lipdė po vieną, paskui pasiėmė virvę, pamerkė ją į molį ir nupurtė. Iš molio gabalėlių atsirasdavo nauji žmonės. Niuva, matydama, kad jie miršta ir jai vis reikia darbuotis, sujungė vyrus ir moteris ir privertė juos pačius pratęsti savo giminę. Todėl ji vėliau garbinta kaip piršlybų ir vedybų deivė.

Taip pat Niuva pataisė dangų po to, kai jo atramas sulaužė vandens dievas Gong Gong. Kad dangus vėl nenukristų, Niuva užmušė milžinišką vėžlį ir parėmė dangaus skliautą jo kojomis. Vėliau ji taip pat gynė žmones nuo plėšrių žvėrių, drakonų, užtvėrė kelią tvanu.

Niuvai priskiriamas muzikinio instrumento shenghuang (šenghuango) sukūrimas.

Baigusi savo darbus, Niuva „mirė“ – panašiai kaip ir Pangu virto įvairiais daiktais ir būtybėmis. Kai kur pasakojama, kad ji sėdo į vežimą, pakinkytą dviem drakonais, ir išskrido pas Dangaus viešpatį.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Juan Kė, „Senovės Kinijos mitai“, „Mintis“, 1989 m.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]