Joseph Conrad

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Józef Teodor Konrad Korzeniowski
Józef Teodor Konrad Korzeniowski
Gimė 1857 m. gruodžio 3 d.
Berdičevas, Rusijos imperija
Mirė 1924 m. rugpjūčio 3 d. (66 metai)
Bišopsbernas, Anglija
Profesija romanistas
Literatūros
judėjimas
Psichologinis realizmas ir modernizmas
Herbas „Nałęcz

Džozefas Konradas (angl. Joseph Conrad, tikrasis vardas: Juzefas Teodoras Konradas Koženiovskis, lenk. Józef Teodor Konrad Korzeniowski, 1857 m. gruodžio 3 d. – 1924 m. rugpjūčio 3 d.) − Britanijos lenkų rašytojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenkų kilmės rašytojas Džozefas Konradas (lenk. pavardė Józef Teodor Konrad Korzeniowski) gimė 1857 m. gruodžio 3 d. Berdičeve (dabartinės Ukrainos teritorijoje), kur praleido dalį vaikystės. Kai jam buvo penkeri metai, Juzefo tėvas – rašytojas ir vertėjas – už dalyvavimą organizuojant 1863 m. sausio sukilimą buvo suimtas ir su šeima ištremtas į Sibirą. Motina mirė tremtyje, o tėvas netrukus po to, kai paleistas laisvėn grįžo į Krokuvą. Čia Džozefą Konradą priglaudė ir išaugino dėdė. Potraukį jūrai jaunuolis pajuto labai anksti. Būdamas septyniolikos metų, jis išvyko į Marselį, kur su prancūzų prekybiniu laivu išplaukė į Karibų salas, po to įstojo į anglų prekybinį laivyną ir aplankė Indoneziją, Filipinus ir Kiniją. Kelionių maršrutai dažnai tapdavo jo romanų ir pasakojimų veiksmo vietomis.

1886 m. Džozefas Konradas gavo Didžiosios Britanijos pilietybę. 1890 m. keliaudamas į Kongą jis sunkiai susirgo ir dėl smarkaus karščiavimo buvo išsiųstas atgal. Po kelerių metų su jūreivyste Konradas atsisveikino, apsistojo Anglijoje ir tapo laisvu rašytoju.

1896 m. vedė Džesę Džordž, su kuria susilaukė dviejų sūnų. Anglų kalbos, kuria rašė knygas, išmoko būdamas devyniolikos. Savo pirmąjį romaną „Almajerio kvailystė“ (angl. Almayer's Folly) po penkerių metų darbo užbaigė 1894 m. Po to vienas po kito pasirodė romanai ir apysakos.

Šiuose romanuose su giliu psichologiniu įsijautimu aprašomi vyrų, kurių svetimose šalyse laukia vis nauji išbandymai, likimai. Ilgą laiką Džozefą Konradą sėkmė aplenkia. Autoriui išgarsėti padėjo 1913 m. pasirodęs romanas „Atsitiktinumas“ (angl. Chance). Vokietijoje skaitytojai apie rašytoją sužinojo iš romanų „Taifūnas“ (angl. Typhoon) ir „Slaptasis agentas“ (angl. The Secret Agent). Pagal šį romaną sukurtas A. Hičkoko filmas „Sabotažas“ (1936 m.), kuris dar labiau padidino Džozefo Konrado populiarumą. 1979 m. Frencio Fordo Kopolos filmas „Šių dienų apokalipsė“ dar kartą paskatino susidomėti jo kūryba. Filmas pastatytas pagal apysakos „Tamsos širdis“ motyvus (angl. Heart of Darkness).

Džozefas Konradas mirė 1924 m. rugpjūčio 3 d. Bišopsberne, Kento grafystėje, Anglijoje.

Darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Inkaro formos paminklas Džozefui Konradui Gdynioje (Lenkija), prie Baltijos jūros pakrantės
1895 m.   „Almajerio kvailystė“ („Almayer's Folly“)
1896 m. „Salų atstumtasis“ („An Outcast of the Islands“)
1897 m. „Narcizo negras“ („The Nigger of the „Narcissus““)
1899 m. Tamsos širdis“ („Heart of Darkness“)
1900 m. „Lordas Džimas“ („Lord Jim“); lietuvių k. išleistas 1960 m.
1901 m. „Paveldėtojai“ („The Inheritors“)
1902 m. „Taifūnas“ („Typhoon“); lietuvių k. išleistas 1941 m.
1903 m. („Romance“)
1904 m. „Nostromas“ („Nostromo“)
1907 m. „Slaptasis agentas“ („The Secret Agent“)
1909 m. („The Secret Sharer“)
1911 m. „Vakarų akimis“ („Under Western Eyes“)
1913 m. „Atsitiktinumas“ („Chance“)
1915 m. „Pergalė“ („Victory“)
1917 m. („The Shadow Line“)
1919 m. „Aukso strėlė“ („The Arrow of Gold“)
1920 m. („The Rescue“)