Jokūbas V

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Jokūbas V
James V of Scotland2.jpg
Jokūbas V
Stiuartų dinastija
Gimė: 1512 m. balandžio 10 d.
Mirė: 1542 m. gruodžio 14 d. (30 metų)
Tėvas: Jokūbas IV
Motina: Margarita Tiudor
Sutuoktinis(-ė): Madeleinė Valua (1537 m.)

Marija Gvisė (1538–1542 m.)

Vaikai:

Robertas Stiuartas,
Jokūbas Stiuartas,
Marija Stiuart

Flag of Scotland.svg
Škotijos karalius
Valdė: 1513 m. rugsėjo 9 d. - 1542 m. gruodžio 14 d. (29 metai)
Karūnavimas: 1513 m. rugsėjo 21 d.
Pirmtakas: Jokūbas IV
Įpėdinis: Marija Stiuart
Commons-logo.svg Vikiteka: Jokūbas VVikiteka

Jokūbas V – Škotijos karalius nuo 1513 m. rugsėjo 9 d. iki mirties, kuri atėjo po pralaimėjimo anglams Solvėjaus Moso mūšyje. Jo vienintelis išgyvenęs teisėtas palikuonis Marija Stiuart tapo Škotijos karaliene tik 6 dienų amžiaus.

Jaunystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jokūbo V pirmoji žmona Madlen Prancūzė
Jokūbo V antroji žmona Marija de Giz

Jokūbas V buvo vienintelis iš teisėtų Jokūbo IV vaikų, sulaukusių pilnametystės. Jo motina buvo Margarita Tiudor, Henriko VII duktė. Jis gimė 1512 m. balandžio 10 d. Linlitgou rūmuose, Vakarų Lodiane ir pakrikštytas kitą dieną. Jam buvo suteiktas Rotesėjaus kunigaikščio titulas. Jis tapo karaliumi 17 mėnesių amžiaus, nes jo tėvas žuvo Flodeno laukų mūšyje 1513 m. rugsėjo 9 d., kai bandė įsiveržti į Angliją.

Jokūbas V buvo karūnuotas Stirlingo pilyje 1513 m. rugsėjo 21 d. Vaikystėje Škotija valdė regentai. Iš pradžių jo motina, kuri vedė kitais metais. Po to Jonas Stiuartas, Antrasis Albanio kunigaikštis, kuris buvo trečiasis eilėje į sostą po Jokūbo ir po tėvo mirties gimusio jaunesnio brolio Aleksandro Stiuarto, Roso kunigaikščio. Tarp kitų regentų buvo Robertas Maksvelas, kuris taip pat valdė Arano salą. 1517 m. vasarį Jokūbas buvo išvežtas į Edinburgą, bet dėl maro mieste buvo perkeltas į Kreigmiro pilį netoliese kaime, kad juo rūpintųsi Antuanas d’Arkas. Stirlinge dešimtmetis Jokūbas turėjo 20 sargybinių, apsirengusių raudonai ir geltonai.

1525 m. Arčibaldas Douglas, jaunojo karaliaus patėvis, perėmė jo priežiūrą į savo rankas ir trejus metus laikė vos ne kaliniu, valdydamas jo vardu. Tik 1528 m. Jokūbas V pabėgo ir pradėjo valdyti pats.

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jokūbo V pirmas veiksmas kaip karaliaus buvo pašalinti patėvį. Douglasų šeima bnuvo ištremta, o jų Tantalono pilis apgulta. Po to jis sutramdė pasienio maištininkus ir Išorinių Hebridų vadus. Naudodamasis savo kilmingųjų patarimais ir Albanio kunigaikščio paslaugomis Prancūzijoje ir Romoje, jaunasis karalius turėjo ir profesonalių diplomatų ir teisininkų komandą, kuriai priklausė Adamas Oterburnas ir Tomas Erskinas.

Jokūbas IV padidino savo pajamas griežčiau kontroliuodamas savo valdas, taip pat iš muitų ir feodalinių teisių.

Santuokos ir vaikai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džeimsas (1540–1541)
Marija Stiuart, Škotijos karalienė

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jokūbas V
Stiuartų dinastija
Karališkieji titulai
Prieš tai:
Jokūbas IV
Flag of Scotland.svg
Škotijos karalius

1513-1542 m.
Po to:
Marija Stiuart