Jokūbas V

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jokūbas V
Jokūbas V
Stiuartų dinastija
Gimė 1512 m. balandžio 10 d.
Vakarų Lodianas
Mirė 1542 m. gruodžio 14 d. (30 metų)
Faifas
Palaidotas (-a) Edinburgas
Tėvas Jokūbas IV
Motina Margarita Tiudor
Sutuoktinis (-ė) Madeleinė Valua (1537 m.)

Marija Gvisė (1538–1542 m.)

Vaikai Robertas Stiuartas,
Jokūbas Stiuartas,
Marija Stiuart
Škotijos karalius
Valdė 1513 m. rugsėjo 9 d. - 1542 m. gruodžio 14 d. (29 metai)
Karūnavimas 1513 m. rugsėjo 21 d.
Pirmtakas Jokūbas IV
Įpėdinis Marija Stiuart
Vikiteka Jokūbas V

Jokūbas V – Škotijos karalius nuo 1513 m. rugsėjo 9 d. iki mirties, kuri atėjo po pralaimėjimo anglams Solvėjaus Moso mūšyje. Jo vienintelis išgyvenęs teisėtas palikuonis Marija Stiuart tapo Škotijos karaliene tik 6 dienų amžiaus.

Jaunystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jokūbo V pirmoji žmona Madlen Prancūzė
Jokūbo V antroji žmona Marija de Giz

Jokūbas V buvo vienintelis iš teisėtų Jokūbo IV vaikų, sulaukusių pilnametystės. Jo motina buvo Margarita Tiudor, Henriko VII duktė. Jis gimė 1512 m. balandžio 10 d. Linlitgou rūmuose, Vakarų Lodiane ir pakrikštytas kitą dieną. Jam buvo suteiktas Rotesėjaus kunigaikščio titulas. Jis tapo karaliumi 17 mėnesių amžiaus, nes jo tėvas žuvo Flodeno laukų mūšyje 1513 m. rugsėjo 9 d., kai bandė įsiveržti į Angliją.

Jokūbas V buvo karūnuotas Stirlingo pilyje 1513 m. rugsėjo 21 d. Vaikystėje Škotija valdė regentai. Iš pradžių jo motina, kuri vedė kitais metais. Po to Jonas Stiuartas, Antrasis Albanio kunigaikštis, kuris buvo trečiasis eilėje į sostą po Jokūbo ir po tėvo mirties gimusio jaunesnio brolio Aleksandro Stiuarto, Roso kunigaikščio. Tarp kitų regentų buvo Robertas Maksvelas, kuris taip pat valdė Arano salą. 1517 m. vasarį Jokūbas buvo išvežtas į Edinburgą, bet dėl maro mieste buvo perkeltas į Kreigmiro pilį netoliese kaime, kad juo rūpintųsi Antuanas d’Arkas. Stirlinge dešimtmetis Jokūbas turėjo 20 sargybinių, apsirengusių raudonai ir geltonai.

1525 m. Arčibaldas Douglas, jaunojo karaliaus patėvis, perėmė jo priežiūrą į savo rankas ir trejus metus laikė vos ne kaliniu, valdydamas jo vardu. Tik 1528 m. Jokūbas V pabėgo ir pradėjo valdyti pats.

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jokūbo V pirmas veiksmas kaip karaliaus buvo pašalinti patėvį. Douglasų šeima buvo ištremta, o jų Tantalono pilis apgulta. Po to jis sutramdė pasienio maištininkus ir Išorinių Hebridų vadus. Naudodamasis savo kilmingųjų patarimais ir Albanio kunigaikščio paslaugomis Prancūzijoje ir Romoje, jaunasis karalius turėjo ir profesionalių diplomatų ir teisininkų komandą, kuriai priklausė Adamas Oterburnas ir Tomas Erskinas.

Jokūbas IV padidino savo pajamas griežčiau kontroliuodamas savo valdas, taip pat iš muitų ir feodalinių teisių.

Santuokos ir vaikai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džeimsas (1540–1541)
Marija Stiuart, Škotijos karalienė

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jokūbas V
Stiuartų dinastija
Karališkieji titulai
Prieš tai:
Jokūbas IV
Škotijos karalius

1513-1542 m.
Po to:
Marija Stiuart