Jean Dausset

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Jean Dausset

Žanas Batistas Gabrielis Dosė (pranc. Jean Dausset, 1916 m. spalio 19 d. Tulūza) – prancūzų imunologas ir hematologas, Nobelio fiziologijos ir medicinos premijos laureatas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigė matematiką Vanveso (Aukštutinė Sena) Mišlė licėjuje ir tęsė medicinos studijas. Internatūrą 1940 m. atliko Paryžiuje ir įstojo į savanoriškąsias pajėgas Šiaurės Afrikoje. Dirbdamas kartu su garsiu gydytoju Merseliu Besi (Marcel Bessis) atliko pirmuosiuskraujo perpylimo tyrimus. Po karo tobulinosi Bostone ir Regioniniame kraujo perpylimo centre.

19631984 m. Paryžiaus universiteto asistentas, nuo 1968 m. profesorius. Nuo 1977 m. dar ir Prancūzijos kolegijos profesorius.

Nuo 1977 m. Prancūzijos instituto mokslų akademijos narys.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1958 m. pirmasis aprašė leukocitų antigeną, jo imunines ir genetines savybes. 1965 m. atrado naują antigenų, susijusių su leukocitais, sistemą (HLA). 1974 m. nustatė, kad tos sistemos genai transplantacijos atveju lemia audinių nesuderinamumą.

Įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1977 m. mokslinės Gairdnerio premijos (Prix Gairdner) laureatas, 1980 m. jo veikla kartu su Baruchu Benacerafu ir Džordžu D. Snelliu įvertinta Nobelio fiziologijos ir medicinos premija.