Jakamai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jakamai
Jakamų moterys (1911 m.)
Jakamų moterys (1911 m.)
Gyventojų skaičius ~8000[1]
Populiacija šalyse Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
(Vašingtono valstijos vėliava Vašingtono valstija)
Kalba (-os) anglų, sahaptinų
Religijos krikščionybė, indėnų tikybos
Giminingos etninės grupės kiti sahaptinai: klikitatai, palusai, valavalai, teninai ir kt.
Vikiteka: Jakamai

Jakamai (Yakama, Yakima, sav. Mámachatpam) – indėnų sahaptinų tauta, gyvenanti Jungtinių Amerikos Valstijų šiaurės vakaruose, Vašingtono valstijoje. Kartu su nezpersais yra skaitlingiausia sahaptinų tauta. Vartoja sahaptinų kalbos tarmę, dabar paplitusi anglų kalba.

Gyveno prie Kolumbijos intako Jakimos. Skirstėsi į aukštutinius (Kittitas – „akmenynų žmonės“) ir žemutinius (tikruosius jakimus, Mámachatpam). Jiems labai giminingos buvo klikitatų, mišalpamų, taitnapamų tautelės, kurias jakimai vėliau dalinai asimiliavo. 1855 m. jakimai sudarė 14 tautų (su palusais, skinais, klikitatais ir kt.) sąjungą ir sudarė Jakimos genčių konfederacijos branduolį.

Tradiciškai vertėsi medžiokle, rankiojimu, lašišų žvejyba ir prekyba. 18051806 m. susidūrė su baltaisiais. 18551858 m. jakamai su kaimyninėmis tautomis sukilo į karą prieš JAV, bet buvo nugalėti ir iškeldinti į rezervacijas.

Dabar gyvena Jakamų indėnų rezervacijoje (su klikitatais, palusais, valavalais, vanapamais, venatčiais ir višramais) Vašingtono valstijos pietuose (centras – Topenišas). Verčiasi žemės ūkiu, žvejyba, miškų ūkiu, baldų gamyba, drėkinimu, smulkiuoju verslu. Rezervacijoje veikia didelis kultūros centras.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. yak Duomenys apie kodu „yak“ žymimą kalbą svetainėje ethnologue.com
  2. Сахаптины,Энциклопедия «Народы и религии мира». Москва: Большая Российская Энциклопедия, 1999.