Irene Khan

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Irene Khan
Gimė 1956 m. gruodžio 24 d.
Daka, Bangladešas
Tautybė bangladešietė
Pirmtakas Pierre Sané
Pareigos Generalinė sekretorė
Išsilavinimas Mančesterio Viktorijos universitetas, Harvardo teisės mokykla
Vikiteka Irene Khan

Irene Zubaida Khan (g. 1956 m. gruodžio 24 d. Dakoje, Rytų Pakistane, dabar Bangladešas) – žmogaus teisių organizacijos „Amnesty Internationalgeneralinė sekretorė. Ji yra septinta šios organizacijos generalinė sekretorė. Taip pat ji yra pirma moteris, pirma azijietė, pirma bangladešietė ir pirma musulmonė užimanti „Amnesty International“ generalinės sekretorės pareigas[1].

Ankstesni metai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Khan užaugo gana pasiturinčioje šeimoje, bengalų kalba kalbančiame Rytų Pakistane, kentėjusiame nuo skurdo. Jos vaikystės metais Rytų Pakistane vyko neramumai. Rytų Bengalija su likusia Pakistano dalimi kovojo dėl nepriklausomybės. Šio karo, pavadinto Bangladešo karu, metu išryškėję žmogaus teisių pažeidimai padėjo ne tik iškovoti nepriklausomybę Bangladešui, bet ir suformuoti jaunos aktyvistės Khan pasaulėžiūrą. Būdama paauglė, ji paliko Bangladešą ir persikėlė į mokyklą Šiaurės Airijoje. 2007 metų liepos mėnesį Irene išvyko į Anglijos, Mančesterio Viktorijos universitetą studijuoti teisės. Pabaigusi mokslus Iren Khan persikėlė į JAV, kur prestižinėje Harvardo teisės mokykloje iki baigimo 1978 metais specializavosi tarptautinės teisės ir žmogaus teisių srityse.

Karjera žmogaus teisių srityje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigusi studijas Khan pradėjo vis labiau įsilieti į aktyvią veiklą žmogaus teisių srityje. 1977 metais ji tapo viena iš tarptautinės organizacijos Concern Universal, užsiimančios plėtros bei paramos nepaprastais atvejais organizavimu ir bendradarbiaujančios su organizacija „Children in Crossfire“, steigimo iniciatorių. O žmogaus teisių aktyvistės karjerą moteris pradėjo kartu su Tarptautine teisininkų komisija (ITC) 1979-siais.

1980 metais Irene Khan pradėjo dirbti kartu su Jungtinių Tautų Organizacija. Ji tapo Vyriausiąja komisare pabėgeliams (UNHCR) ir kartu su šia organizacija dirbo 20 metų. 1995 m. ji buvo paskirta kaip Jungtinių tautų pabėgėlių padalinio atstovė vadovauti misijai Indijoje. Taip ji tapo pirmąja jauniausia UNHCR šalies atstove tuo metu.

Per Kosovo krizę 1999-iais, Khan vadovavo UNHCR komandai Makedonijoje. Šis įvykis turėjo didelės įtakos vėliau tais pačiais metais, kai Irene Khan buvo paskirta organizacijos „International Protection“ direktoriaus pavaduotoja[2].

Karjera Amnesty International[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prie Amnesty International Irene Khan prisijungė 2001 metais tapdama organizacijos generaline sekretore. Pirmaisiais tarnybos metais ji reformavo Amnesty International atsaką krizinėms situacijoms ir inicijavo pasaulinę kampaniją prieš smurtą prieš moteris.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Khan pelnė Fordo paramos fondo „Fellowship“ programos apdovanojimą, taip pat 2001 m. kompanijos „Pilkington“ buvo paskelbta „Metų moterimi“. O 2006-iais ji gavo Sidnėjaus „Taikos“ prizą. Po metų, 2007 m. Gento universitete jai buvo suteiktas universitetinis daktaro garbės laipsnis[3]. Ji yra viena iš dviejų žmonių, kurios vardas buvo įrašytas sąrašo viršuje rinkimuose dėl naujo Mančesterio universiteto rektoriaus posto[4].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]