Pereiti prie turinio

Indiana Džounsas ir lemties šventykla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Indiana Džounsas ir lemties šventykla

PavadinimasIndiana Jones and the Temple of Doom
RežisieriusSteven Spielberg
Prodiuseris (-iai)Robert Watts
Scenaristas (-ai)Willard Huyck
Gloria Katz
KompozitoriusJohn Williams
VaidinaHarrison Ford
Kate Capshaw
Amrish Puri
Metai1984 m.
Žanrasnuotykinis
Trukmė118 min.
Kalbaanglų, hindi
Biudžetas28 mln. $
IMDb įrašas

Indiana Džounsas ir lemties šventykla (angl. Indiana Jones and the Temple of Doom) – 1984 m. amerikiečių nuotykinis filmas, režisuotas Styveno Spilbergo. Tai antrasis „Indiana Džounso“ frančizės filmas, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Harisonas Fordas. Filme pasakojama apie Indijos sektą (thugius), garbinančią deivę Kali ir aukojančią jai žmones. Indiana Džounsas iš jų turi atsiimti Šivalingą.

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmas prasideda Kinijoje. Indiana Džounsas Šanchajuje įsivelia į konfliktą su mafijos vadeiva Lao Če, kuriam turėjo perduoti Mingų imperijos pradininko palaikus. Jis drauge su 11-mečiu pagalbininku Šorti ir Lao dainininke Vili lėktuvėliu pasprunka iš Šanchajaus. Pakeliui pilotai Lao nurodymu palieka lėktuvą, todėl keliautojai priversti nusileisti kalnuose.

Jie išsigelbėję patenka į vieną Indijos kaimą. Vietiniai atvykėlius laiko Šivos pasiuntiniais, kurie turi kaimui grąžinti Šivalingą ir vaikus, pagrobtus Pankoto rūmų valdovų. Indiana su bendražygiais iškeliauja į Pankoto rūmus. Ten juos priima karalystės ministras ir jaunasis maharadža. Rūmuose vyrauja keisti papročiai – žmonės vaišinasi gyvatėmis, vabzdžiais, gyvūnų kūno dalimis, aplink pilna šikšnosparnių, vabzdžių, mūrti su kraujo aukomis.

Indiana patenka į slaptą patalpą, kur po įvairių kliūčių (daugybės vabzdžių, užsiveriančių kambarių) patenka į požeminę salę, kur atliekamos deivės Kali garbinimo apeigos. Karalystės nariai yra thugių sektos nariai ir vedami žynio Molaramo atlieka žmonių aukojimo apeigas. Po jų, Indiana pagrobia tris Šankaros Šivalingas, bet yra sulaikomas thugių. Jis yra prigirdomas ir paverčiamas Kali tarnu, o Šorti įdarbinamas kasyklose, kur daugybė vaikų-vergų ieško dar dviejų Šivalingų.

Indiana dalyvauja Vili aukojimo ceremonijoje, bet paskutiniu momentu jį iš apžavėjimo prižadina Šorti. Toliau kompanija kovoja su Pankoto kariais, Molaramu ir jaunuoju maharadža, galinčiu valdyti Indianą su vudu lėle. Kasyklų geležinkeliais jie ištrūksta lauk, bet ant virvinio tilto apsupami. Indiana nukerta tiltą ir stoja į paskutinę kovą su Molaramu. Žynys nugarma į krokodilų pilną upę, o Pankoto armiją priverčia pasiduoti atkerėto maharadžos pakviesti britai. Indiana grąžina Šivalingą ir vaikus į kaimą.

  • Harrison Ford – dr. Indiana Jones
  • Kate Capshaw – Wilhelmina „Willie“ Scott
  • Jonathan Ke Quan – Short Round
  • Amrish Puri – Mola Ram
  • Roshan Seth – ministras pirmininkas Chattar Lal
  • Philip Stone – kapitonas Philip Blumburtt
  • Raj Singh – maharadža Zalim Singh
  • D. R. Nanayakkara – kaimo šventikas
  • Roy Chiao – Lao Che
Kali kulto žynys Mola Ramas

Filmavimo vietos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas vertintas nevienareikšmiai: nors netrūko pagyrų intensyviam siužetui, geriems vaizdo ir garso efektams, pateikta nemažai kritikos. Filmas susilaukė daug kritikos dėl smurto scenų, Indijoje filmas buvo kritikuojamas dėl klaidingų stereotipų apie deivę Kali, indų virtuvę ir kultūrą, bendrai formavimo. Dėl šios priežasties, Indijos valdžia nesuteikė leidimo filmo filmuoti Indijoje. Pats Styvenas Spilbergas vėliau pripažino, kad „Indiana Džounsas ir lemties šventykla“ buvo prasčiausias iš jo „Indiana Džounso“ frančizės kūrinių.

  • Oskarai:
    • geriausi vaizdo efektai (laimėjo)
    • geriausias garso takelis (nominuotas)
  • BAFTA:
    • geriausi vaizdo efektai (laimėjo)
    • geriausi garso efektai (nominuotas)
Prieš tai:
Indiana Džounsas ir dingusios Sandoros skrynios ieškotojai
Indiana Džounso filmų serija
Po to:
Indiana Džounsas ir paskutinis kryžiaus žygis