Pereiti prie turinio

Imhotepas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Senovės Egipto dievybė:
Imhotepas (im-ḥtp)
Užrašymas:
imR4
Klasė: Buities dievybė
Globoja: mediciną

Imhotepas („Ateinantis su šviesa“, angl.Imhotep, egip. – ii-m-ḥtp) – egiptiečių architektas. Gydytojas, raštininkas, žynys, astrologas, poetas, viziris, šventikas ir vyriausiasis patarėjas, gyvenęs 26352595 m. pr. m. e. (kai kuriais šaltiniais 2667–2648), po savo mirties tapęs Egipto medicinos dievu. Žymiausias jo kūrinys – pirmoji laiptuota piramidė pasaulyje (Džoserio piramidė).

Architektas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Imhotepas – mitais apipinta asmenybė, per savo gyvenimą buvo įvaldęs ne vieną profesiją, bet geriausiai jis yra žinomas kaip pirmas tikras architektas istorijoje, suformavęs architektūrą kaip mokslą bei amatą. Ir tai yra suprantama, žinant, kad jis yra kilęs iš Mendes provincijoje gyvenusios Khreduonkhos (Khredu – ankh) bei architekto Kanoferio šeimos (nors jis taip pat yra kildinamas iš Egipto mitologijos veikėjo Ptacho (Ptach)). Gimęs Ankhtovės miestelyje, Ineb-Hedj (Memfio) pakraštyje jau būdamas mažų dienų Imhotepas pasižymėjo išskirtinėmis vadovavimo savybėmis bei žingeidumu.

Džoserio piramidė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džoserio piramidė – pirmoji pasaulyje piramidė bei seniausias akmeninis monumentinis pastatas žinomas šiais laikais. Ji buvo pastatyta apie 26302611 m. pr. m. e. Sacharos dykumoje pagerbti trečiosios dinastijos Egipto karalių bei pirmąjį vadinamosios Senosios Karalystės valdovą Džoserį. Imhotepas pirmą kartą istorijoje panaudojo akmeninės-luitinės statybos būdą (anksčiau buvo statoma iš džiovintų molio plytų) ir sukūrė šedevrą, kuriuo stebisi net šių laikų technologai – šešių mastabų, 62 metrų aukščio, apie 900 000 tonų sveriantį statinį bei visą jį supantį kompleksą.

Nebaigtoji piramidė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors dar nėra galutinai įrodyta, bet, ko gero, yra išlikęs dar vienas Imhotepo suprojektuotas kūrinys: Sekhemkheto (Sekhemkhet) nepabaigta piramidė. Jo vardas yra įrašytas ant šiaurinės paradinės statinio sienos.

Medikas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, jog Imhotepas yra garsiojo Edvino Smito Papiruso, pirmojo žmonijos istorijoje medicininio dokumento, autorius, taip pat Memfio medicinos mokyklos įkurėjas. Dar tris tūkstančius metų po jo mirties Egipte jį garbino kaip gydymo dievą, o graikai jį tapatino su savuoju medicinos dievu Asklepijumi.

Imhotepas šiomis dienomis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis genialus žmogus išlieka viena iš paslaptingiausių asmenybių. Garsioji Stephen Sommers kino juosta „Mumija“ (The Mummy) bei jos tęsiniai pasakoja būtent apie mistiškąjį Imhotepą. Taip pat kuriami dokumentiniai filmai (pvz., „The Lost Mummy Of Imhotep“), rašomos knygos, moksliniai darbai.

Kapas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miręs prieš puspenkto tūkstančių metų Imhotepas su savim nusinešė ir paslaptį, kaip buvo pastatytos pirmosios piramidės Žemėje. Archeologai, karštligiškai ieškantys jo kapavietės, mano, jog ta paslaptis glūdi kartu su jo mumija. Filosofijos daktaras, vienas žymiausių Gizos piramidžių tyrinėtojų bei Egipto paminklosaugininkų Zahi Hawass teigia, kad „jeigu Sakaros paslaptys atskleis Imhotepo kapavietę, tai būtų pagrindinis šimtmečio atradimas, apie kurį kalbėtų visi ir visur“. Ir yra pagrindo manyti, kad Imhotepas buvo palaidotas šalia savo šedevro bei faraono, kuriam tarnavo, kapo. Džoserio piramidę supančios teritorijos yra tapusios nuolatinėmis kasinėjimo vietomis ir, nors buvo surasta nuorodų, galinčių atskleisti Imhotepo kapavietę, šio pusiau dievo, pusiau žmogaus paskutinio atilsio vieta vis dar lieka paslaptis.