Hojanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hojanas
Hội An
Hojano senamiestis
Laiko juosta: (UTC+7)
Valstybė Vietnamo vėliava Vietnamas
Provincija Kvangnamo provincija
Gyventojų (2010) 32 135
Vikiteka Hojanas
UNESCO vėliava UNESCO (angl.) (pranc.): 948

Hojanas (viet. Hội An) – miestas vidurio Vietname, Pietų Kinijos jūros pakrantėje, prie Tubono upės žiočių. Hojanas ilgą laiką buvo vienas svarbiausių Vietnamo miestų.

Hojanas žymus savo istorinės architektūros paveldu. Dauguma pastatų yra XIXXX a. tradicinės medinės architektūros, gausu pagodų, šventyklų, turgų, parduotuvėlių. Atkastos senovinio uosto liekanos. Veikia prekybos keramika, Sahuino kultūros muziejai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vietovė buvo gyvenama jau Sahuino kultūros laikais (II a. pr. m. e.). Miestas iškilo kraštą užvaldžius atvykėliams iš Malajų salyno čamams, kurie įkūrė Čampa valstybę. Jų valdymo metais (nuo III a.) miestas, tuomet vadintas Lamapfu (Lâm Ấp Phố), buvo vienas svarbiausių Pietryčių Azijos uostų, per kurį vyko prekyba prieskoniais ir kitomis prekėmis su Kinija, Malajų šalimis, Indija. Prekės į miestą keliavo ne tik iš visos Čampos, bet upėmis iš Laoso ir Kambodžos.

1535 m. čia uostą įkūrė portugalų keliautojas Antonijas de Farija. Portugalai ir kiti europiečiai miestą vadino Faifu (Faifo). 1595 m. jis atiteko Ngujenų dinastijai ir pradėtas vadinti Hojanu. Miestas išliko svarbiu uostu iki pat XVIII a. Tačiau nusilpus Ngujenų dinastijai Hojano reikšmė sumenko, o vėliau netoliese iškilo Danangas.

1999 m. Hojanas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.