Hindu Mahasabha

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hindu Mahasabha
ĮkūrėjasMohanas Malavyja
Įkurta1915 m. (kaip partija 1933 m.)
Atsiskyrė nuonuo Indijos nacionalinio kongreso
BūstinėNaujasis Delis
Politinė ideologijahindutva, ultranacionalizmas, socialinis konservatyvizmas
Politinė pozicijadešinė
Religijahinduizmas
Vietų skaičius Indijos parlamente0
Svetainė
Oficiali svetainė

Hindu Mahasabha, pilnas pavadinimas Akhil Bharatyja Hindu Mahasabha (hind. अखिल भारतीय हिन्दू महासभा, IAST: Akhil Bhāratīya Hindū Mahāsabhā 'Visos Indijos hindų didysis susirinkimas') – Indijos visuomeninė organizacija ir politinė partija, palaikanti hindų nacionalizmo idėjas.

Įkurta 1909 m. Pandito Mohano Malavyjos ir kitų „Arja samadž“ judėjimo narių. Britų kolonijiniais laikais Hindu Mahasabha kovojo už Indijos nepriklausomybę. Visgi, nepriklausomybės kovose smarkiai oponavo Mahatmai Gandžiui, dėl jo pritarimo Indijos ir Pakistano padalinimui, 1948 m. Hindu Mahasabhos nariai (Nathuramas Godsė ir kt.) organizavo pasikėsinimą į M. Gandį. Organizacija siekė, kad Indijos valstybė būtų atkurta visoje Britų Indijos teritorijoje.

Po nepriklausomybės palaikė hinduistinio nacionalizmo (hindutvos) idėjas. Teigia, kad islamas ir krikščionybė – svetimos religijos Indijoje, kritikuoja vesternizaciją, socializmą, komunizmą laiko dekadentiškomis vakariečių ideologijomis, griežtai pasisako prieš kastų sistemą, siekia sanskrito atgaivinimo. Ideologija pagrįsta daugiausia Vyro Savarkaro raštais.[1]

Hindu Mahasabha Indijos parlamento rinkimuose didelės sėkmės nepasiekė – keletą kartų buvo išrinkti 1–4 šios partijos atstovai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hindu Mahāsabhā.0Bruce M. Sullivan. Historical Dictionary of Hinduism. The Scarecrow Press, 1997.0p. 96