Sunkusis metalas (muzikos stilius)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Heavy Metal)
Jump to navigation Jump to search
 *  Sunkiojo metalo muzikos stiliai  * 
 *  Juodasis metalas  * 
 *  Mirties metalas  * 
 *  Lemties metalas  * 
 *  Folklorinis metalas  * 
 *  Gotikinis metalas  * 
 *  Simfoninis metalas  * 
 *  Metalkoras  * 
 *  Nu metalas  * 
 *  Pop metalas  * 
 *  Jėgos metalas  * 
 *  Progresyvusis metalas  * 
 *  Greitasis metalas  * 
 *  Trankusis metalas  * 

Sunkusis metalas (angl. Heavy Metal) – XX a. 8-ajame dešimtmetyje išsivysčiusi muzikos kryptis, pasižyminti skambesio šiurkštumu bei itin dideliu atlikimo meistriškumu. Plačiąja prasme „Heavy metal“ vadinami visi metalo muzikos stiliai,[reikalingas šaltinis] siaurąja prasme – tik klasikinis heavy metal muzikos variantas, dažniausiai vadinamas tradiciniu metalu. Naudojami instrumentai – elektrinės gitaros, mušamieji, kai kada – klavišiniai instrumentai, pastaruoju metu atsiranda Heavy Metal grupių, naudojančių vien kamerinius instrumentus (Apocalyptica) ar vokalą (Dokaka).

Heavy metal populiarumo pikas buvo XX a. devintas dešimtmetis, tuo metu susiformavo dauguma dabar esančių subžanrų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindą Heavy Metal atsiradimui padarė daugelis alternatyvių Rock ir Blues, Blues rock bei Progressive rock grupių, ypač didelę įtaką padarė tokios Hard rock grupės, kaip Deep Purple ir Led Zeppelin. Tarp kitų stiliui įtaką padariusių grupių verta paminėti Nazareth, The Doors[reikalingas šaltinis], The Rolling Stones, Uriah Heep, UFO.

Ankstyvasis Heavy Metal dažniausiai siejamas su Europos ir, ypač Anglijos grupėmis, tokiomis, kaip Black Sabbath, Judas Priest, Iron Maiden, vienintelė ryškesnė išimtis – Australijos grupė AC/DC[reikalingas šaltinis].

8-ojo dešimtmečio pabaigoje – 9-ojo dešimtmečio pradžioje Heavy Metal supratimas Europoje ir JAV išsiskyrė: pastarojoje šalyje iki šiol Heavy Metal priskiriami tokie Glam rock atlikėjai, kaip KISS, Alice Cooper, Bon Jovi ir pan., kai europinis Heavy Metal supratimas yra daug kategoriškesnis, pagal jį daugelis stiliaus pradininkų, pvz., Black Sabbath priskiriama Hard rock stiliui, o pirmąja Heavy metal grupe laikoma Judas Priest.

Bruožai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muzikos stiliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Heavy Metal skirstymas yra labai sąlyginis, pagrįstas atlikimo pobūdžiu bei pačių grupių ideologija, tad tą pačią grupę neretai galima priskirti keliems stiliams iškart. Kai kurios grupės groja pernelyg savitą muziką, kad jas būtų galima priskirti vienam ar kitam stiliui.

Pagal atlikimo pobūdį išskiriamos kryptys:

 • Klasikinis Heavy Metal
 • Speed metal – itin greitu ir technišku atlikimu išsiskirianti kryptis.
 • Thrash metal – sudėtinga ritmika išsiskirianti kryptis.
 • Nu metal – daug Hip hop elementų turinti kryptis.
 • Industrial metal – techno muzikos elementų turinti kryptis.
 • Death metal – itin šiurkšti ir techniška Thrash metal atmaina.
 • Grindcore – kraštutinai šiurkšti, Hardcore elementų turinti Death metal atmaina.
 • Doom metal – melodinga, simfoninės muzikos elementų turinti kryptis.
 • Progressive metal – kryptis, pasižyminti sudėtinga bei nestandartine kompozicija, reikalaujanti aukšto instrumentų valdymo lygio.
 • Symphonic metal – daug klasikinės muzikos elementų turinti kryptis, dažni moteriški vokalai
 • Folk metal – naudojami liaudies instrumentai, folklorinės muzikos motyvai

Pagal ideologiją išskiriamos kryptys:

Vizualiniai elementai ir subkultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Metalistai.
Judas Priest su tipine apranga

Daugumą metalo grupių vienija aprangos stilius. Tradicinis metalo muzikos atlikėjų garderobas susideda iš juodos odos striukių, švarkų, ilgų batų ir kelnių, puoštų metalinio blizgesio spygliais, bei kitokios formos metaliniais aksesuarais, kaip diržas šoviniams. Taip pat vienas iš atributų yra įvairūs pakabukai, ypatingai populiarus germaniškasis yra kryžius. Šio aprangos stiliaus pradininku laikomas dainininkas Rob Halford iš grupės Judas Priest, kuri daugelio kritikų ir muzikologų įvardijama kaip metalo muzikos pradininkė. Taip pat vienas iš metalo muzikai būdingų atributų yra ilgi plaukai. Šiuo metu naujųjų metalo grupių įvaizdyje vis dažniau dominuoja jaunatviškesnis bei kasdieniškesnis aprangos stilius, kurį sudaro marškinėliai, džinsai ir kiti atributai. Taip pat daug grupių naudoja grimą bei kaukes.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]