Bernardino Drovetti

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bernardino Drovetti
Bernardino Drovetti
Gimė 1776 m. sausio 4 d.
Barbanijoj, Pjemonto – Sardinijos karalystėje
Mirė 1852 m. kovo 9 d. (76 metai)
Tėvas Džordžio Francisko Drovetti
Motina Ana Vacca Vittoria
Veikla italų diplomatas, teisininkas, tyrinėtojas, egiptologas ir antikinių senienų kolekcionierius.
Vikiteka Bernardino Drovetti

Bernardino Michele Maria Drovetti (1776 m. sausio 4 d. – 1852 m. kovo 9 d.) – italų diplomatas, teisininkas, tyrinėtojas, egiptologas ir antikinių senienų kolekcionierius, Napoleono paskirtas Prancūzijos konsulu Egipte. Taip pat jis atvežė į Europą pirmąsias didžiąsias Egipto senienų kolekcijas, kurios buvo nupirktos Italijos Turino muziejaus ir eksponuojamos ten iki šiol.

Jaunystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Drovetti gimė Barbanijoj, Pjemonto – Sardinijos karalystėje. Jo tėvas buvo Džordžio Francisko Drovetti, o motina Ana Vacca Vittoria. Jo vyresnis brolis Džiuzepė buvo teisininkas, o jaunesnysis Luidžis – kunigas. Nieko nežinoma apie jo seserį. Drovetti mokėsi College della Provincie, Italijoje ir taip pat Turino universitete studijavo teisę.

1796 m. Pjemonto – Sardinijos karalystė buvo užimta Napoleono, todėl Drovetti šeima tapo Prancūzijos piliečiais. Po Turino universiteto baigimo jis įstojo į armiją kaip husaras. 1801 m. pavasarį Drovetti buvo karo ministras Pjemonte. Vėliau tais pačiais metais tapo Turino teisėju.

Egiptas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muchamedas Alijus, Egipto paša

1803 m. Napoleonas išsiuntė jį ir generolą Lesepą į Egiptą kaip diplomatus užsienio ryšiams. Jis susitarė su Ali Paša, kuris veikė kaip Osmanų vicekaralius. 1815 m. Drovetti atsistatydino iš konsulo pareigų, bet liko Egipte. Pradėjo keliauti po šalį, užsiimti kasinėjimais ir antikvarinių senienų paieškomis bei kaupimu. 1829 m. vėl buvo paskirtas Prancūzijos konsulu Egipte.

Rinkdamas savo kolekcijas Drovetti varžėsi su tokiais pačiais kolekcionieriais kaip Giovanni Battista Belzoni ir britų konsulu Henriu Soltu. Jis su jais ginčijosi, pavyzdžiui, dėl Filėje rasto obelisko ir panašiai. Drovetti, kaip archeologo darbas, iki šiol yra vertinamas gana dviprasmiškai, pagrindinė to priežastis, kad jis suniokojo daugelį eksponatų, taip siekdamas pakelti jų kainas, pavyzdžiui, iš surastų kapuose vazų, dalį jų sudaužydavo, supjaustydavo obeliskus, kad juos būtų patogiau transportuoti ir panašiai.

Bernardino Drovetti taip pat keliavo ir tarėsi su kolekcionieriais tokiais kaip Žanas Žakas Rifaud, Frederiku Cailliaud, Robertu Ričerdsonu, Aleksandru Riči, Enegildo Frediani, Karlu Vidua, Eduardu Montule, Francu Christianu Gau ir Žanu Dubua Ayme.

Rifaud ir Cailliaud buvo jo palydovai kelionėje nuo pirmųjų dienų, kai kirtę antrajį Nilo slenkstį atrado Abu Simbelio šventyklą. Cailliaud buvo prancūzų minerologas, geologas, rinkęs įvairias uolienas. Drovetti dėka jis buvo supažindintas su Ali Paša.

Palikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bernardino Drovettis rinko viską Prancūzijos vardu, bet jis taip pat pardavinėjo senienas aukštiems asmenims, nustatydamas aukštas kainas. 1824 m. Sardinijos karalius Karolis Feliksas nupirko didžiąją dalį Drovetti surinktos kolekcijos, kurią sudarė 5,268 objektai. Ši kolekcija buvo eksponuojama Turino universitete, o vėliau perkelta į naujai įkurtą Turino Egipto muziejų.

Bernardino Drovetti mirė 1852 m. kovo 9 d. Turine, Italijoje.

Populiarioje kultūroje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bernardino Drovetti buvo portretizuotas Joseph Long 2005 m. BBC dokumentinėje dramoje Egypt.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]