Geležinė lapė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°55′52.29″ š. pl. 23°19′45.52″ r. ilg. / 55.9311917°š. pl. 23.3293111°r. ilg. / 55.9311917; 23.3293111 Geležinė lapė – lapės skulptūra, stovinti Šiauliuose, prie Talšos ežero, pietvakarinėje kranto dalyje. Autorius – Vilius Puronas. Sukūrimo data – 2009 m. Skulptūros ilgis – 25 metrai, aukštis – 6,6 metro, masė ~ 7 tonos. Pagaminimo medžiaga – skarda. Lapėje įmontuota plieninė širdis (aukštis – 1,2 m; plotis – 0,9 m), joje įdėta kapsulė. Kapsulėje – vario plokštė su iškaltais palinkėjimais ateities kartoms ir keliais faktais iš dabarties epochos.

Geležinė lapė
Geležinė lapė iš kito Talšos ežero kranto

Atsiradimo mintis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mintis sukurti tokį monumentą autoriui kilo dėl dviejų aplinkybių. Pirma – proga pažymėti Lietuvos vardo minėjimo tūkstantmetį. Antra – sukurti ir įamžinti „legendą“, analogišką, Geležinio Vilko legendai. Taip garsinti Šiaulius pasauliui, kaip Geležinio Vilko legenda garsina Vilnių. Lapė, šiuo atveju gudrumo simbolis.

Atsiradimo istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anot autoriaus – tai Lietuvos tūkstantmečio vardo paminėjimo progai atminti, Šiaulių miestui skirta Kalėdinė dovana. Didžiulė skulptūra paslapčia, niekam neskelbiant buvo gaminama vienoje miesto įmonių. Ši įmonė finansavo visas „Lapės“ gamybos ir transportavimo išlaidas. Į Talšos ežero krantinę gigantiškas cinkuotos skardos kūrinys buvo atgabentas 2009 m. gruodžio pabaigoje. Skulptūra buvo transportuojama naktį, kad nebūtų trukdoma eismui.

Vietos parinkimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vieta meno dirbiniui parinkta neplanuotai, bet iš reikalo, nes visgi reikėjo pastatyti dovanotą skulptūrą. Meras nusprendė ir dabar stovi „Geležinė lapė“ prie Talšos ežero.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]