Pereiti prie turinio

Garage Rock

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Garažinis rokas
Stilistinės ištakos: Rokenrolas
Kultūrinės ištakos: XX a. 6-ojo dešimtmečio pabaiga, JAV, Kanada
Tipiniai muzikiniai instrumentai: Gitara - Bosinė gitara - Būgnai - Klavišiniai - Armonikėlė - Tambūrinas
Vyraujantis populiarumas: didelis, daugiausia 7-ojo dešimtmečio
Požanriai
Acid Punk - Garage Punk

Garažinis rokas, garažo rokas (angl. garage rock) – neapdorota rokenrolo forma, kuri pirmiausia išpopuliarėjo JAV ir Kanadoje, buvo populiari nuo 1963 iki 1967 m. XX a. 6-ajame dešimtmetyje šis muzikinis žanras nebuvo laikomas atskiru muzikiniu žanru ir neturėjo atskiro pavadinimo. Ankstyvajame XX a. 7-ajame dešimtmetyje kai kurie roko kritikai vadino jį pankroku. Vis dėlto vėliau šis muzikinis stilius buvo pavadintas garažiniu roku arba 6-ojo deš. panku, kad būtų išvengta maišymo su vėlyvojo 7-o deš. pankroko muzikos grupėmis, tokiomis kaip Sex Pistols arba The Clash.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stilius evoliucionavo iš regioninių scenų nuo 1958 metų. The Wailers ir Link Wray „Rumble“ galėtų būti šio žanro pavyzdžiais, kai jis dar tik formavosi.

1963 m. garažinio roko singlai jau ėjo į nacionalinius populiariausių įrašų sąrašus, užimdami gan aukštas vietas, su atlikėjais kaip the Kingsmen, Paul Revere and the Raiders, the Trashmen ir the Rivieras. Kitos įtakingos garažinio roko grupės kaip The Sonics niekad nepasiekė Billboard Hot 100 sąrašo.

Šiuo ankstyvuoju laikotarpiu vyko susimaišymas tarp garažinio roko ir frat rock.

19641966 m. britų muzikinė invazija padarė gan didelę įtaką garažinio roko grupių garsui. Dauguma JAV grupių pradėjo įdėti į savo muziką britų muzikinės invazijos ritmo. Britų muzikinė invazija taip pat įkvėpė daug naujų ir dažnai neapdorotų grupių susikūrimą. Garažinio roko grupės daugiausia buvo įkvėptos britų grupių su sunkesne, bliuzu paremta muzika. Tokio įkvėpimo grupės sėmėsi iš The Kinks, The Who, The Yarbirds, The Rolling Stones. Taip pat garažinio roko grupės sėmėsi įkvėpimo iš folkroko ir tokių atlikėjų kaip Byrds ir Bob Dylan.

Dabar yra manoma, kad garažinis rokas savo apogėjų 1966 m., nes 1968 ir 1969 metais vis mažiau ir mažiau buvo išleidžiama įrašų. Ir taip iki 1970 m. garažinis rokas išsisėmė.

Sąvoka „garažinis rokas“ eina iš suvokimo, kad dauguma garažinio roko atlikėjų buvo jauni ir mėgėjiški ir dažnai repetuodavo savo tėvų garažuose. Šitas priereikšmis taip pat primena priemiestinį, vidurinės klasės išsidėstymą. Bet ne visada šitas suvokimas pasiteisina, nes garažinio roko grupės gali kilti ir iš priemiesčių ir iš didmiesčių centro.

Pasirodymai buvo dažnai mėgėjiški ir naivūs. Tipiškos dainų temos – apie vidurinė mokyklą. Dainų žodžiai ir jų pateikimas dažnai agresyvūs, su šauksmais, kurie perauga į užuomazginį riksmą. Dainos apie „meluojančias merginas“ buvo dažnos. Tai duoda suprasti, kad muzika buvo labai ribota. Bet iš tikrųjų garažinio roko grupės buvo labai skirtingos savo muzikiniais gebėjimais ir stiliumi. Grupės varijavo nuo vieno akordo šiurkštumo (pvz.: The Seeds) iki puikių muzikinių gebėjimų (pvz.: The Knickerbockers, The Remains, The Fifth Estate).

Tūkstančiai garažinio roko grupių išliko toje eroje JAV ir Kanadoje. Kai kurios išleido nacionalinius hitus, tokius kaip The Kingsmen „Louie, Louie“, The Count Five „Psychotic Reaction“, The Music Machine „Talk Talk“ ir daug kitų.

Šimtai garažinių grupių išleido regioninius hitus. Deja, dauguma grupių buvo komerciškai nesėkmingos.

1968 m. stilius masiškai pranyko iš nacionalinių populiariausių įrašų sąrašų. Detroite garažinis rokas užsiliko iki ankstyvojo 8-ojo dešimtmečio, bet buvo agresyvesnis negu ankstyvasis garažinis rokas.

Garažo roko atgimimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Garažinio roko atgimimas yra muzikinis fenomenas, įkvėptas originaliojo garažinio roko. Jo pačią užuomazgą galima pastebėti 1972 metais ir jis tęsiasi iki dabar. Garažinio roko atgaivintojai buvo proto punk grupės (The Stooges, The New York Dolls) iš ankstyvojo 7-ojo deš.

7-ajame dešimtmetyje atsirado daug naujų garažinio panko grupių, kurios įkvėpė kurtis garažinio roko grupes. Labiausiai jas įkvėpė The Ramones. Taip pat puikus pavyzdys Detroito garažinio roko scenos iš šio laikotarpio – The Romantics.

Judėjimas (8-ajame deš. susidėjęs iš alternative rock ir grunge rock) evoliucionavo į primityvesnę garažinio roko formą – garage punk. Šio stiliaus muzika buvo garsesnė, primityvesnė, nuolat įjungianti proto punk ir 7-ojo deš. punk rock elementų.

Garažinio roko atgimimas ir garažinis pankas egzistavo kartu visą laiką nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio su daugeliu nepriklausomų įrašų studijų ir grupėmis, grojančiomis įvairių stilių neapdorotą rokenrolą visame pasaulyje. XXI a. pradžioje garažinio roko atgimimas sulaukė aplinkinių dėmesio ir tapo komerciškai populiarus, priešingai negu jo pirmtakas – garažinis rokas.

Garažinio roko atgimimo atlikėjai: The White Stripes, The Vines, the Strokes, The Go, The Kills, The Libertines.