Pereiti prie turinio

Klavišinis instrumentas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Klavišiniai)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Pianinas, paplitęs klavišinis instrumentas
Bandonija

Klavišinis instrumentasmuzikos instrumentas, kuriuo grojama naudojant klaviatūrą.

Pianinas – labiausiai paplitęs klavišinis. Kiti klavišiniai instrumentai: čelesta – struktūrinis idiofonas, valdomas klaviatūra; kariljonas – muzikos instrumentai, dažniausiai kabantys varpinėse, bažnyčiose arba savivaldybės pastatuose; taip pat visi kiti ne akustiniai instrumentai, kaip įvairūs elektroniniai vargonai, sintezatoriai ir klavišiniai, imituojantys kitus akustinius instrumentus arba kuriantys naujus muzikos garsus. Jei atlikėjo pirštai jautrūs, klaviatūra gali būti naudojama ir dinamikai, frazuotėms, artikuliacijai ir kitiems išraiškos metodams valdyti. Tai priklauso nuo dizaino ir instrumento galimybių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Seniausi žinomi klavišiniai instrumentai yra vamzdiniai vargonai, ryla, klavikordas, klavesinas. Be abejo vargonai yra seniausias klavišinis instrumentas iš visų, minimi jau III a. pr. m. e., nors šis instrumentas (vadinamas hidrauliniais vargonais) neturėjo tokios klaviatūros, kokią įsivaizduojame dabar. Nuo jo išradimo iki XIV a. vargonai buvo vienintelis klavišinis instrumentas. Dažniausiai vargonai turėdavo ne klaviatūrą, o mygtukus arba didelius svertus, kuriuos valdyti reikėdavo ne pirštais, o ranka. iki XV a. beveik kiekviena klaviatūra turėdavo bekarus kiekvienai oktavai.

Klavikordas ir klavesinas atsirado XIV a. (klavikordas anksčiau nei klavesinas). Iki XVIII a., plačiai paplitus pianinui, tiek klavesinas, tiek klavikordas buvo labai populiarūs instrumentai. Pianinas buvo revoliucija, nes pianistas galėjo valdyti dinamiką, parinkdamas, kokia jėga spausti klavišą. Pianino pilnas pavadinimas yra gravicèmbalo con piano e forte, kas reiškia klavesinas su tyliu ir garsiu, tačiau gali būti sutrumpinamas į piano-forte, kas itališkai reiškia tyliai-garsiai. Dabartinė pianino forma yra sukurta XX a. ir jo garsas ir išvaizda yra labai pakitę nuo tų „pianinų“, kuriais grojo Mocartas, Haidnas ir Bethovenas. Iš tiesų, dabartinis pianinas labai skiriasi ir nuo XIX a. pianinų, kuriais grojo Listas, Šopenas ir Bramsas.

Vėliau klavišiniai instrumentai tobulėjo ankstyvajame XX a. Ankstyvieji elektromechaniniai instrumentai tokie, kaip ondes Marteno, atsirado praeito amžiaus pradžioje. Tai buvo labai svarbus indėlis klavišinių instrumentų istorijoje.

Šiuolaikiniai klavišiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įdėta daug pastangų sukurti instrumentą, skambantį taip, kaip pianinas, tačiau mažesnį ir lengvesnį. Elektrinis pianinas ir elektroninis pianinas buvo pirmieji bandymai, kurie, nors ir buvo naudingi kaip atskiri instrumentai, buvo nesėkmingi, nes jų tembras nebuvo pakankamai panašus į pianino. Tuo metu buvo tobulinami ir elektriniai bei elektroniniai vargonai.

Klavišinių instrumentų sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Chordofonai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aerofonai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Idiofonai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Elektrofonai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]