Galos Placidijos mauzoliejus
Galos Placidijos mauzoliejus (it. Mausoleo di Galla Placidia) − V a. ankstyvosios krikščionybės architektūros statinys Ravenos mieste Italijoje. UNESCO pasaulio paveldo objekto „Ankstyvosios krikščionybės paminklai Ravenoje“ dalis, garsus savo mozaikomis.
Apie Galos Placidijos mauzoliejų
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Gala Placidija buvo Romos imperatoriaus Honorijaus pusseserė ir ji užsakė šventyklėlės statybą Ravenoje, kuri tuo metu buvo Vakarų Romos imperijos sostinė. Šventyklėlė pastatyta apie 425−427 m. ir tikriausiai buvo dedikuota Šv. Laurynui. Gala Placidija mirė 450 m. ir šventyklėlė pavadinta jos vardo mauzoliejumi, nes vienu metu buvo tikima, kad jame Gala Placidija buvo palaidota.
Galos Placidijos mauzoliejus yra mažų matmenų, kryžiaus išplanavimo statinys. Kryžiaus šakos yra nevienodo ilgio, bet, kadangi visos jos labai trumpos, pagrindinis dėmesys suteikiamas vidurinei mauzoliejaus daliai, kuri išskirta bokštu. Tokiu būdu pailgo plano krikščionių statinys tarsi suvienytas su centrinio plano statiniu, kuris labiau būdingas rytų krikščionių šventykloms. Galos Placidijos mauzoliejus originaliai buvo prie pat Šv. Kryžiaus bažnyčios nartekso (dabar pakeista).
Mauzoliejaus išorė yra gana skurdi, be papuošimų, ir statinys visų pirma garsus vidaus autentiškomis V a. mozaikomis, kurios sukurtos ant mėlyno pagrindo. Centriniame kupoliniame lubų paviršiuje pavaizduotas auksinis kryžius tarp daugybės žvaigždžių, tikriausiai simbolizuojantis krikščionybės įsigalėjimą pasaulyje. Virš įėjimo esančioje liunetėje pavaizduotas Kristus, įprastame ankstyvajame krikščionių mene „gerojo ganytojo“ vaizdinyje. Kitoje mozaikoje pavaizduotas Šv. Laurynas (kita versija − Šv. Vincentas iš Saragosos), su kryžiumi ir knyga rankose judantis laužo su grotelėmis link.
Galerija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]-
Mauzoliejaus planas
-
Kupolo mozaika
-
Kupolo mozaika – fragmentas
-
Gerojo ganytojo mozaika
-
Mozaikų dekoras su Šv. Lauryno scena
Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Fred S. Kleiner. Gardner's Art through the Ages: The Western Perspective, 1 tomas. Cengage Learning, 2009, p. 222, 223
- Dr. Beth Harris ir Dr. Steven Zucker, khanacademy.org