Pereiti prie turinio

Gala Placidija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Gala Placidija
lot. Aelia Galla Placidia
Gimė 390 m.
Konstantinopolis
Mirė 450 m. lapkričio 27 d. (~60 metų)
Romoje
Palaidotas (-a) Galos Placidijos mauzoliejus
Tėvas Teodosijus I Didysis
Veikla Senovės Romos imperatoriaus Teodosijaus I ir jo žmonos Galos duktė ir imperatorių Honorijaus bei Arkadijaus jaunesnė sesuo (pagal tėvą, su kita žmona).
Vikiteka Gala Placidija

Gala Placidija (Aelia Galla Placidia, apie 390450 m. lapkričio 27 d. Romoje) – Senovės Romos imperatoriaus Teodosijaus I ir jo antrosios žmonos Galos duktė ir imperatorių Honorijaus bei Arkadijaus jaunesnė sesuo pagal tėvą.

Po tėvo mirties iš Konstantinopolio persikėlė į Romą. Turėjo didelę įtaką broliui Honorijui. Jos įsakymu nužudyta politinė varžovė ir giminaitė Serena. 410 m. vestgotams užėmus Romą pateko į nelaisvę. 414 m. sausio mėn. ištekėjo už vestgotų karaliaus Atavilkvos. Vestuvės įvyko Narbonoje, su imperatoriška pagarba. Vestuvėse muzikantams dirigavo cezaris Atalus. Tai buvo pirmosios istorijoje romėnų princesės vedybos su barbarų karaliumi. Katalonijoje pagimdė sūnų Teodosijų, kuris mirė kūdikis.

415 m. mirus Atavilkvai, naujasis vestgotų karalius Valija susitaikė su romėnais ir išsiuntė Galą Placidiją į Raveną. Čia ištekėjo už Konstancijaus, susilaukė sūnaus Valentiniano. Susipykusi su Honorijumi, išvyko į Konstantinopolį, o broliui mirus, sūnaus vardu pareiškė pretenzijas į Vakarų Romos imperijos sostą. Remiama Rytų Romos imperijos kariuomenės, 425 m. Romoje pasodino imperatoriumi Valentinianą ir už jį valdė.

Jos valdymo metu vyko dviejų karvedžių – Aecijaus ir Bonifacijaus tarpusavio kova.

Nuorodos, šaltiniai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  • Gegorg Veber. Vseobščaja istorija. Maskva 1886 m.