Pereiti prie turinio

Gaisrinis kateris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kanados gaisrinis kateris
Gaisrinis kateris demonstruoja savo galimybes

Gaisrinis kateris (angl. fireboat) – specializuotas kateris su siurbliais ir švirkštais, skirtas gesinti gaisrus pakrantėje ir laivuose.

Pirmieji gaisriniai kateriai, atsiradę XIX a. pradžioje, buvo perdaryti vilkikai, kuriuose įtaisė gesinimo įrangą.[1] Iš to meto liko gaisrinio katerio funkcija buksyruoti degančius laivus.[2]

Dabar naudojami gaisriniai kateriai tiek senųjų tipų (gauti perdarant vilkikus), tiek naujieji, primenantys jūrinius laivus. Kai kurių uostų priešgaisrinės apsaugos tarnybos savo universalius katerius vadina gaisriniais kateriais.

Gaisriniai kateriai naudojami gaisrams gesinti prieplaukose, uostų sandėliuose ir kt. Kateriai turi neribotą kiekį vandens, nes jį siurbia tiesiai iš upės ar jūros. Jie gali būti naudojami kaip vandens tiekimo priemonė toliau krante dirbantiems gaisrininkams, kai šiems stinga vandens. Taip buvo 1989 m. San Franciske, kai dėl Loma Prieta žemės drebėjimo metu nutrūko vandentiekio magistralės

Šiuolaikiniai gaisriniai kateriai gali švirkšti kubinius metrus vandens per minutę. Pvz., Los Andželo Priešgaisrinis departamento gaisrinis kateris Nr.2 „Warner Lawrence“ iššvirkščia 2,4 m³/s vandens iki 120 m nuotolio.

Gaisriniai kateriai kartais pasirodo viešuose renginiuose (pvz., pasitinkant karo laivus ar istorinius laivus) į visas puses švirkšdami vandens arkas, kartais nudažytas keliomis spalvomis.

Kartais gaisriniai kateriai naudojami pervežti gaisrininkus, gelbėtojus ar gydytojus ir jų įrangą į salas ar laivus. Kartais gabena antvandeninius gelbėtojus ar narus, perkelia laivų, kur kilęs pavojus, keleivius į gelbėjimo laivus.

Kai kurie gaisriniai kateriai gali veikti ir kaip ledlaužiai. Pvz., Čikagos priešgaisrinio departamento gaisrinis kateris „Victor L. Schlaeger“ gali laužyti iki 30 cm storio vandens telkinių ledą.[3]


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Duwamish Fireboat National Historic Landmark Study by James Delgado, 1988
  2. 5.35 Gaisrinis kateris[neveikianti nuoroda] In: LR susisiekimo ministro įsakymas Nr. 3-471 dėl priešgaisrinės saugos taisyklių statomuose, remontuojamuose ir modernizuojamuose laivuose bei kituose plaukiojančiuose įrenginiuose patvirtinimo. 2002 m. rugsėjo 27 d.
  3. The Schlaeger Archyvuota kopija 2021-04-27 iš Wayback Machine projekto., Chicago Fire Department, 2008