Pereiti prie turinio

Gaūras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bos frontalis
Gauras (Bos frontalis)
Gauras (Bos frontalis)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Porakanopiai
( Artiodactyla)
Pobūris: Atrajotojai
( Ruminantia)
Šeima: Dykaraginiai
( Bovidae)
Pošeimis: Jaučiai
( Bovinae)
Gentis: Jaučiai
( Bos)
Rūšis: Gauras
( Bos frontalis)

Gaūras (Bos frontalis) – jaučių (Bovinae) pošeimio dykaraginis žinduolis. Paplitęs Indijoje ir Mianmaro, Malakos pusiasalio miškuose (600-1700 m virš jūros lygio). Išskiriami 3 porūšiai.

Stambus, didele ketera jautis. Patino kūno ilgis apie 3 m, aukštis ties gogu iki 2,2 m. Patinų masė iki 1000 kg. Patelės mažesnės. Kailis trumpaplaukis, tankus, tamsiai rudos ar juodos spalvos. Kojos baltos. Ragus turi ir patinai, ir patelės. Ragai dideli - patinų iki 115 cm, tarpas tarp jų būna iki 120 cm. Nuo kaktos nukrypę į šonus, truputį atgal ir užlinkę į vidų.

Gyvena miškingose vietovėse ir kalnuose. Rečiau sutinkamas krūmynuose. Laikosi arti vandens. Poligamas. Gyvena bandomis po 5-12 individų. Seni patinai gyvena pavieniui, jauni neretai sudaro atskirus būrius. Veiklus naktį. Minta medžių lapais ir šakelėmis. Rujoja nuo lapkričio iki balandžio. Nėštumas trunka 270-280 dienų, veda 1 jauniklį. Gyvena iki 30 metų.

Nykstanti rūšis, įrašyta į Tarptautinę raudonąją knygą. Daugiau jų išliko tik nacionaliniuose parkuose ir rezervatuose. Pusiau domestikuotas vadinamas gajalu, arba mithunu.[1] Jis yra smulkesnis ir veisiamas pietryčių Azijoje.