Pereiti prie turinio

GIMP

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
GIMP

GIMP Logotipas
KūrėjasGIMP Komanda
Pirmoji versija1996 m. vasario 15 d.
Stabili versija2.10.14
ParašytaC ir GTK+
Operacinė sistemaLinux, OS X, Microsoft Windows, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, AmigaOS 4
TipasPiešimo programa
LicencijaGPL
Svetainėwww.gimp.org

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – laisvoji daugiaplatformė piešimo programa. Daugiausiai skirta taškinės grafikos iliustracijų manipuliavimui, tačiau yra ir minimalus vektorinio manipuliavimo palaikymas, paprastai GIMP naudojama nuotraukoms bei kitoms iliustracijoms (pvz., reklamoms) modifikuoti (dydžiui ar spalvoms keisti, nereikalingiems elementams maskuoti ir pan.), logotipams bei kitoms iliustracijoms kurti, programa taip pat galima sukurti animuotas iliustracijas.

Turi pilną piešimo įrankių komplektą: teptukai, pieštukai, purškimo bei klonavimo įrankiai ir t. t., taip pat labai daug įvairiausių efektų (filtrų) bei automatizuotų įrankių (skriptų) įvairiems veiksmams (pvz., fotografijos pasendinimui) atlikti. Supranta daugumą paplitusių bylų formatų – PNG, JPEG, TIFF, BMP, GIF, XCF, MPEG ir t. t., moka dirbti su sluoksniais bei video kadrais.

GIMP programoje galima nesunkiai automatizuoti įvairius procesus (veiksmus) bei kurti priedus. Algoritmus galima programuoti Schema, Perl, Python TCL ir Ruby kalbomis.

Projektas pradėtas 1995 metais, tuo metu vadintas General Image Manipulation Program. Greičiausiai tai buvo pirmoji rimta galutiniam vartotojui skirta laisvoji programa. Ankstesni rimti darbai (GCC, Linux branduolys) buvo daugiausia kuriami „programuotojų ir programuotojams“. GIMP parodė, jog laisvosios programos tinka ne vien specialistams, psichologiškai atverdama kelią KDE, GNOME, Firefox, LibreOffice ir kitiems projektams.

Pagrindinis kuriamo produkto tikslas buvo suteikti nemokamą alternatyvą Adobe Photoshop programai, tačiau pastaroji vis dar vyrauja spausdinimo ir grafikos kūrimo srityse, taip pat kai kuriais aspektais teikia daugiau funkcionalumo, nei GIMP.

Taip pat yra sukurta GIMP modifikacija GIMPshop, kuri yra skirta Adobe Photoshop vartotojo sąsajos mėgėjams, taip norint patraukti daugiau vartotojų. Tiesa, ši GIMP modifikacija kol kas mažiau populiari nei originalios GIMP versijos.

Programa išversta į lietuvių, rusų, lenkų ir daugelį kitų kalbų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]