GIMP

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
GIMP
The GIMP icon - gnome.svg
GIMP screenshot.png
GIMP 2.8 versija veikia per Trisquel 4.5
Originalus autorius(-iai) Spencer Kimball, Peter Mattis
Kūrėjas(-ai) The GIMP Development Team
Pirmasis leidimas 1996 m. sausio mėn.
Dabartinis leidimas 2.8.6[1] (2013 m. birželio 21 d.) [±]
Kūrybos būsena Aktyvus
Parašyta C ir GTK+
Operacinė sistema Linux, Mac OS X, Microsoft Windows, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, AmigaOS 4
Prieinama 52 kalbos, 37 pilni vertimai[2][3]
Tipas Taškinės grafikos redaktorius
Licencija GPL v2.7+[4]
Interneto svetainė www.gimp.org

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – laisva daugiaplatformė piešimo programa. Daugiausiai skirta taškinės grafikos iliustracijų manipuliavimui, tačiau yra ir minimalus vektorinio manipuliavimo palaikymas, paprastai GIMP naudojama nuotraukoms bei kitoms iliustracijoms (pvz., reklamoms) modifikuoti (dydžiui ar spalvoms keisti, nereikalingiems elementams maskuoti ir pan.), logotipams bei kitoms iliustracijoms kurti, programa taip pat galima sukurti animuotas iliustracijas.

Turi pilną piešimo įrankių komplektą: teptukai, pieštukai, purškimo bei klonavimo įrankiai ir t. t., taip pat labai daug įvairiausių efektų (filtrų) bei automatizuotų įrankių (skriptų) įvairiems veiksmams (pvz., fotografijos pasendinimui) atlikti. Supranta daugumą paplitusių bylų formatų - PNG, JPEG, TIFF, BMP, GIF, XCF, MPEG ir t. t., moka dirbti su sluoksniais bei video kadrais. GIMP programoje galima nesunkiai automatizuoti įvairius procesus (veiksmus) bei kurti priedus. Algoritmus galima programuoti Schema, Perl, Python TCL ir Ruby kalbomis.

Projektas pradėtas 1995 metais, tuo metu vadintas General Image Manipulation Program. Greičiausiai tai buvo pirmoji rimta galutiniam vartotojui skirta laisvoji programa. Ankstesni rimti darbai (GCC, Linux branduolys) buvo daugiausia kuriami „programuotojų ir programuotojams“. GIMP parodė, jog laisvosios programos tinka ne vien specialistams, psichologiškai atverdama kelią KDE, GNOME, Firefox, OpenOffice.org ir kitiems projektams.

Pagrindinis kuriamo produkto tikslas buvo suteikti nemokamą alternatyvą Adobe Photoshop programai, tačiau pastaroji vis dar vyrauja spausdinimo ir grafikos kūrimo srityse, taip pat kai kuriais aspektais teikia daugiau funkcionalumo, nei GIMP.

Taip pat yra sukurta GIMP modifikacija GIMPshop, kuri yra skirta Adobe Photoshop vartotojo sąsajos megėjams, taip norint patraukti daugiau vartotojų. Tiesa ši GIMP modifikacija kol kas mažiau populiari nei originalios GIMP versijos.

Programa išversta į lietuvių, rusų, lenkų ir daugelį kitų kalbų.

Išnašos[taisyti | redaguoti kodą]

  1. "NEWS for GIMP 2.8." 21 June 2013. Nuoroda tikrinta 21 June 2013.
  2. "GIMP — Documentation." GIMP documentation. GIMP Documentation team: 2001-2009. Nuoroda tikrinta 2 July 2009.
  3. "GNOME GIMP translation statistics, see GIMP 2.6."
  4. "GIMP 2.7 RELEASE NOTES." 15 April 2011. Nuoroda tikrinta 3 May 2012.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg Vikiteka: GIMP – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka