Pereiti prie turinio

Schema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Schema – grafinis vaizdas, kuriuo paaiškinamas bet kurio mechanizmo veikimo principas (kartais schemomis aiškinami gamtos reiškiniai, pvz., lietaus susidarymas); nuoseklus planas. Schemos taip pat gali būti kai kurios diagramos, modeliai ir pan. Įvairių diagramų sudarymas vad. schematika.

Mechanika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Schemos vartojamos tuomet, kai brėžinyje nereikia parodyti sujungimų ar atskirų detalių konstrukcijos. Schema nuo brėžinio skiriasi tuo, kad joje detalės parodomos sutartiniais žymėjimais. Be to, pavaizduojamos ne visos detalės, iš kurių sudarytas surinkimo vienetas ar mechanizmas. Pvz., schemose, kurios aiškina, kaip viena mašinos detalė perduoda judesį kitai, braižomi tik tie elementai, kurie tiesiogiai dalyvauja judesio perdavime.

Priklausomai nuo vaizduojamo objekto, schemos skirstomos į:

  • kinematines – vaizduojamos staklės, įvairūs mechanizmai ir pan. Paaiškina judesio perdavimą (kinematiką),
  • elektrines – vaizduojami elektros įrengimai. Parodo elektrinį ryšį tarp elementų ir srovės tekėjimo nuoseklumą.
  • funkcines – geometrinėmis figūromis vaizduojamos svarbiausios sistemos dalys bei funkcijos, o tas figūras jungiančiomis linijomis – tų dalių bei funkcijų tarpusavio ryšiai.

Sutartiniai žymėjimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Schema dažniausiai braižoma gaminio kontūre, kuris apvedamas ištisine plona linija. Sutartiniai žymėjimai, vartojami detalėms vaizduoti schemose, savo forma primena tas detales.

Kinematinėse schemose vartojami sutartiniai žymėjimai braižomi neatsižvelgiant į brėžinio mastelį, elektrinėse – žymėjimai turi būti standartu nustatyto dydžio.