Friedrich Engels

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Frydrichas Engelsas
vok. Friedrich Engels
Engels painting2.jpg
Gimė: 1820 m. lapkričio 28 d.
Barmen, Vokietija
Mirė: 1895 m. rugpjūčio 5 d. (74 metai)
Londonas, Anglija
Veikla: socialistas, politinis veikėjas bei filosofas
Commons-logo.svg Vikiteka: Friedrich EngelsVikiteka

Frydrichas Engelsas (Friedrich Engels, 1820 m. lapkričio 28 d. Barmen, Vokietija1895 m. rugpjūčio 5 d. Londonas, Anglija) – vokiečių socialistas, politinis veikėjas bei filosofas.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė pasiturinčioje ir religingoje tekstilės fabrikanto šeimoje. Gimnazijoje su užsidegimu mokėsi istoriją, užsienio kalbas, vokiečių literatūrą. 1837 m. nebaigęs paskutinės klasės iš gimnazijos išėjo ir užsiėmė komercine veikla. 1838 m. tėvas išsiuntė į Bremeną dirbti prekybinėje firmoje. Čia didžiąją dalį laiko studijavo istoriją, filosofiją, literatūrą, rašė eiles, muzikavo, sportavo.

1842 m. tėvas Engelsą išsiuntė į Mančesterį Anglijoje. Tėvo įmonėse Mančesteryje (18411844 m.) galėjo nuodugniai susipažinti su tekstilės pramonės darbininkų socialine padėtimi. 1841 m. susipažino su Karlu Marksu ir užmezgė visą gyvenimą trukusią draugystę. Kovo revoliucijos metu Engelsas grįžo į Vokietiją ir Kelne kartu su K. Marksu įsteigė „Naujajį Reino laikraštį“.

1849 m. dalyvavo Pfalco sukilime; numalšinus revoliuciją, sugrįžo į Angliją. Nuo 1870 m. ėjo „Tarptautinės darbininkų asociacijos“ aukščiausios tarybos sekretoriaus pareigas, tačiau neįstengė sustabdyti I-ojo Internacionalo žlugimo. Po K. Markso mirties (1883 m.) Engelsas tapo marksistinio judėjimo vadovu ir išleido 2-ąjį (1885 m.) bei 3-ąjį (1894 m.) „Kapitalo“ tomą.

Veikalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tapęs įsitikinusiu socialistu parašė veikalus:

  • „Politinės ekonomijos matmenys“;
  • „Darbininkų klasės padėtis Anglijoje“ (1845 m.).

Juose pirmą kartą analizuojama kapitalistinės ekonomikos bėi visuomenės sankloda. Engelsas kartu su Marksu nuo hėgelizmo (F. Hėgelis) priartėjo prie dialektinio materializmo. Komunistų partijos prašymu, kartu su Marksu parašė

  • „Komunistų partijos manifestą“ 1848 m.

1848 m. Engelsas rėmė K. Marksą finansiškai ir taip šiam padėjo rašyti svarbiausią veikalą.

  • „Kapitalas“.

Savo veikaluose Engelsas plėtoja filosofinius marksizmo pagrindus ir marksizmo idėjoms suteikia istoriškai efektyvią formą. Savo kūriniu

  • „Gamtos diallektika“ (18731883 m.) pagrindė materialistinę pasaulėžiūrą ir daug prisidėjo prie marksizmo „dogmatizavimo“.