Francisco López de Gómara

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Francisco López de Gómara paminklas

Fransiskas Lopesas de Gomara (Francisco López de Gómara; 1511?-1566? m.) – ispanų istorikas iš Sevilijos. Aprašė XVI a. pirmos pusės konkistadorų žygius Amerikoje, tame tarpe Ernano Korteso Meksikos užkariavimą. Pats Naujajame Pasaulyje niekad nebuvo, tačiau asmeniškai pažinojo daugelį konkistadorų, buvo Ernano Korteso dvasininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fransiskas Lopesas de Gomara gimė apie 1510–1511 m., baigė Alkalos universitetą. Tapo dvasininku, 1540 m. aplankė Romą. Grįžęs tapo Korteso dvasininku, lydėjo jį žygyje į Alžyrą. Konkistadorui mirus, Gomara tarnavo kunigu Valjadolide. 1557 m. atleistas, grįžo į Seviliją ir ten po keleto metų mirė.

Gomara parašė keletą istorinių veikalų, iš kurių svarbiausias – Primera y segunda parte de la Historia General de las Indias con todo el descubrimiento y cosas notables que han acaecido dende que se ganaron hasta el año de 1551. Con la conquista de México de la Nueva España. Šis istorinis veikalas paprastai vadinamas „Visuotine Indijų istorija“. Kūrinys 1552 m. išleistas Saragosoje ir susilaukė didelio populiarumo; netrukus išverstas į italų ir prancūzų kalbas, XVII a. – į nahuatlių. Traktatą sudarė dvi dalys – pirmoji, pašvęsta karaliui Karoliui V, kurioje aprašomi ispanų atradimai, Antilų, Peru, Čilės užkariavimai, Magelano kelionė; antroji dalis pašvęsta Ernano Korteso sūnui Martinui ir aprašo Meksikos užkariavimą.

Šis Gomaros veikalas yra vienas svarbiausių šaltinių apie Amerikos užkariavimus. Tiesa, dar esant gyvam, autorius susilaukė nemažai kritikos, tame tarpe iš vyskupo Bartolomė de las Kaso. Gomara buvo peikiamas už Korteso panegiriką, jo žygių išaukštinimą, perdėtą mūšių statistiką. Kaip atsaką į Gomaros istoriją, mūšių liudininkas, karys Bernalis Diasas parašė savo istorijos versiją, kurioje stengėsi neutraliau, tikroviškiau aprašyti Amerikos užkariavimus, kuriuose pats dalyvavo.

Gomaros darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Historia general de las Indias („Visuotinė Indijų istorija“)
  • Historia de la conquista de México („Meksikos užkariavimo istorija“)
  • Crónica de los Barbarrojas („Barbarochaso kronika“)
  • Anales de Carlos V („Karolio V analai“)
  • Vida de Hernán Cortés („Ernano Korteso gyvenimas“)