Europos pasienio ir kranto apsaugos agentūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Europos pasienio ir kranto apsaugos agentūra
Bendroji informacija
Jurisdikcija Europos Sąjungos vėliava Europos Sąjunga
Įkurta 2016 m.
Būstinė Varšuva, Lenkija
Vadovybė
Vadovas Fabrice Leggeri
Tinklalapis
frontex.europa.eu

Europos pasienio ir kranto apsaugos agentūra (taip pat žinoma kaip FRONTEX) – politinė Europos Sąjungos agentūra. Agentūra stiprina sienų apsaugą ir užtikrina valstybių narių veiksmų įgyvendinant ES priemones, susijusias su išorės sienų priežiūra, koordinavimą.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Frontex biuras Varšuvoje

FRONTEX agentūros veikla ir funkcijos yra organizuojamos ties šešiomis principinėmis sritimis.

  • Žvalgyba grindžiamos operacijos. Agentūros pagrindinė darbo dalis prasideda nuo rizikos analizės. Agentūros situacijų centras renka ir apdoroja informaciją iš valstybių-partnerių, esančių ES dalyje ir už ES sienų.
  • Bendros operacijos. Agentūra koordinuoja valstybių narių ir kitų partnerių bendradarbiavimą, kuris apima išorės sienų saugumo stiprinimą. Planas grindžiamas atliekant rizikos analizę.
  • Bendrieji mokymo reikalavimai. Agentūra padeda valstybėms narėms mokyti valstybės sienų apsaugos pareigūnus, įskaitant bendrų mokymo reikalavimų nustatymą.
  • Moksliniai tyrimai ir technologijų plėtra. Pati agentūra mokslinių tyrimų neatlieka. Tačiau užsako taikomuosius tyrimus iš išorės teikėjų.
  • Bendrieji ištekliai. Bendrųjų išteklių vadyba būtina dėl greito atsako mechanizmo kritinėse situacijose prie išorinių ES sienų.
  • Sugrąžinimo skrydžių koordinacija. Kai nustatoma, kad kažkas yra ES narėje nelegaliai, jų gali būti paprašyta išvykti. FRONTEX koordinuoja veiklą tarp valstybės narių, siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi humanitarinių standartų ir siekiant padidinti grąžinimo efektyvumą.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valdančioji valdyba užtikrina, kad agentūra veiktų teisingai ir veiksmingai. Ji nustato agentūros prioritetus ir darbo programą, tvirtina jos biudžetą po to, kai jį patvirtina Europos Parlamentas ir Europos Taryba. Valdyba yra atskaitinga valstybėms narėms ir Europos institucijoms ir skiria direktorių. Valdyba priima daugiametę programą ir personalo politikos planą, taip pat nustato rodiklius stebėsenai, kaip įgyvendinamas veiklos planas. Valdančiosios valdybos kadencijos trukmė yra ketveri metai. Kadencija gali būti pratęsiama vieną kartą.

Šalys, susijusios su Šengeno sutarties įgyvendinimu, taikymu ir plėtojimu, taip pat dalyvauja agentūros veikloje. Jie turi po vieną atstovą ir pakaitinį narį valdančiojoje valdyboje.[1]

Valdyba išrenka pirmininką ir pirmininko pavaduotoją iš savo narių. Pavaduotojas pakeičia pirmininką tuo atveju, kai pirmininkui neleidžiama atlikti savo pareigų. Pirmininko ir pavaduotojo kadencijos baigiasi tada, kai baigiasi jų narystė valdančiojoje valdyboje. Kadencijos trukmė yra dveji metai. Kadencijos gali būti pratęsiamos tik vieną kartą.[2] Valdančiosios valdybos sudaro nuo 20 iki 100 narių, kurie paprastai susitinka nuo vieno iki keturių kartų per metus. Valdybos turi turėti vykdančiąją valdybą arba biurą, kuri yra mažesnė grupė, susidedanti iš tam tikrų valdančiosios valdybos narių. Direktorius yra atsakingas už agentūros veiklą, kuri yra pagrįsta ES institucijų politika. Po pasitarimo su Europos Komisija ir nacionalinių valdžių institucijomis, rengia metinio biudžeto pasiūlymą ir darbo programą, taip pat atsako už vadovavimą agentūrai ir jos kasdieninį darbą (finansus, personalo klausimus). Direktorius yra nepriklausomas nuo Europos Komisijos, valstybių narių ir atsiskaito valdybai.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]