Šengeno sutartis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

██ Šengeno erdvės šalys

██ Šengeno sutartį pasirašiusios šalys, kuriose ji dar neįsigaliojo

██ Pareiškusios norą prisijungti prie Šengeno erdvės šalys

Tarp valstybių narių nėra pasienio kontrolės, tėra apie sienos kirtimą informuojantys kelio ženklai

Šengeno sutartis – sutartis, kurią 1985 m. birželio 14 d. pasirašė penkios Europos Bendrijų šalys. Sutarties tikslas buvo panaikinti pasienio kontrolę Šengeno zonoje ir suderinti pasienio su išorės šalimis politiką. Sutartis įsigaliojo 1995 m. kovo 26 d.

Sutartis pasirašyta mažame Liuksemburgo vyndarių miestelyje Šengene, kuris yra netoli Liuksemburgo, Vokietijos ir Prancūzijos sienų sankirtos.

Narystė (pateiktos sutarties įsigaliojimo datos, apie valstybių faktinę narystę skaitykite žemiau):

Šengeno erdvė[taisyti | redaguoti kodą]

Šengeno sutartį pasirašiusios ir jos sąlygas įgyvendinusios šalys sudaro Šengeno zoną arba Šengeno erdvę. Šiuo metu tai yra 22 Europos Sąjungos šalys (visos, išskyrus Airiją, Rumuniją, Bulgariją, Jungtinę Karalystę, Kroatiją ir Kiprą), Norvegija, Islandija ir Šveicarija.

Airija ir Jungtinė Karalystė yra vadinamos narės su išlygomis. Jos nėra pasirašiusios Šengeno sutarties, tačiau yra prisijungusios prie Šengeno informacinės sistemos.

Devynios iš dešimties 2004 metų Europos Sąjungos plėtros šalys (visos, išskyrus Kiprą) pilnateisėmis Šengeno narėmis tapo 2007 m. gruodžio 21 d., panaikinus vidinių sausumos ir jūrų sienų kontrolę. Oro sienų kontrolė panaikinta 2008 m. kovo 31 d.

Šveicarija, kurios piliečiai 2005 m. referendume apsisprendė teigiamai, pasirašė Šengeno sutartį ir yra paskutinė prie Šengeno erdvės prisijungusi valstybė. Šveicarija savo sausumos sienų kontrolę panaikino 2008 m. pabaigoje, o oro erdvės sienų kontrolę – 2009 m. kovo pabaigoje.

Kipras atidėjo narystę Šengeno erdvėje dėl pasienio problemų šiaurinėje salos dalyje. Bulgarija ir Rumunija 2007 m. tapo ES narėmis, tačiau kol kas nėra visateisės Šengeno susitarimo dalyvės. Apie norą prisijungti prie Šengeno sutarties pareiškė ir Vatikanas.

Šengeno informacinė sistema[taisyti | redaguoti kodą]

Šengeno informacinė sistema padeda užtikrinti asmenų judėjimo kontrolę per Europos Sąjungos išorines sienas, leidžia efektyviai keistis informacija tarp valstybių narių apie ieškomus ar nepageidaujamus asmenis bei pavogtus daiktus: ginklus, asmens dokumentus, banknotus, transporto priemones.


Commons-logo.svg

Vikiteka