Pereiti prie turinio

Europos šikšnosparnių naktis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Europos šikšnosparnių naktis (angl. European Bat Night) – populiarus kasmetinis renginys Europos šalyse, kurio tikslas yra informuoti visuomenę apie Europoje nykstančius šikšnosparnius. Renginį organizuoja vietinės gamtos apsaugos organizacijos, patraukiančios nemažai aplinkos apsauga besidominčių žmonių, tiek suaugusių, tiek vaikų. Priklausomai nuo renginio šalyje organizatorių renginį sudaro šikšnosparnių rūšių demonstravimas, paskaitos, šikšnosparnių inkilų gaminimo dirbtuvės, šikšnosparnių stebėjimas naktį ir pan.

Šikšnosparnių naktys paprastai rengiamos paskutinį rugpjūčio savaitgalį, tačiau datą pasirenka patys organizatoriai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmosios Europos šikšnosparnių naktys buvo suorganizuotos XX a. 9-tą dešimtmetį Lenkijoje ir Prancūzijoje. Nuo 1997 m. Šikšnosparnių naktys rengiamos su EUROBATS – Sutarties dėl šikšnosparnių apsaugos Europoje (Agreement on the Conservation of Populations of European Bats (EUROBATS)) – iškaba. Dabar šie renginiai organizuojami daugiau kaip 30 Europos valstybių miestuose ir regionuose.

Renginio tikslai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šikšnosparnių apsaugai užtikrinti svarbus tiek bendras visuomenės palaikymas, tiek atskirų privačių asmenų bendradarbiavimas, kadangi šikšnosparniai dažnai įsikuria gyvenamuose namuose, bažnyčiose, kituose pastatuose, kuriuos naudoja žmonės. Europos šikšnosparnių naktų tikslas yra populiarinti šikšnosparnius skleidžiant informaciją apie jų gyvenimo būdą ir jiems kylančias problemas.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vakarų Europos šalys Europos šikšnosparnių apsaugos sutartį pasirašė 1991 m., o 2001 m. prie jos prisijungė ir Lietuva. Čia šikšnosparnių naktys organizuojamos nuo 2000 m. Tradiciškai jos vyksta Ventės rage, ant molo. Renginio dalyviai naktį prožektorių šviesoje stebi migruojančius šikšnosparnius, prie laužo bendrauja su valstybinių institucijų (LR Aplinkos ministerijos, gamtos rezervatų, parkų) specialistais, Lietuvos šikšnosparnių globos ir teriologų draugijų nariais. Vyksta panašūs pažintiniai renginiai ir per kultūros naktį „Tebūnie naktis!Vilniaus universiteto Botanikos sode, o Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija į renginį kviečia Verkių rūmuose: specialiais šikšnosparnių ieškikliais stebimas gyvūnų judėjimas tamsoje, gamtininkai supažindina su jų gyvenimo būdu ir nešama nauda, apsaugos problemomis, pristatomos susijusios fotografijos.[1] [2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]