Lungo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kava lungo

Lungo (it. lungo 'ilgas'), caffè lungo – kavos gėrimas, gaminamas naudojant espreso kavavirę. Kavavire padaroma vienguba ar dviguba porcija espreso, bet į ją įpilama paprastai dviguba porcija vandens, dėl ko gėrimo kiekis padidėja (jis pasidaro „ilgas“).

Normalaus espreso darymas trunka 18–30 sekundžių, jo padaroma 25–30 mililitrų. Tuo tarpu lungo darymas trunka iki minutės ir jo tūris siekia 50–60 mililitrų.

Prancūziškai šis gėrimas vadinamas café allongé.[1]

Panašūs gėrimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Caffè lungo neturėtų būti painiojamas su:

Darant lungo visas vanduo pereina per kavavirę, be to, lungo paprastai yra „trumpesnis“ už Americano ar long black.

Žymiai „ilgesnė“ kava, tūriu panaši į Americano ar long black, bet retas angliakalbėse šalyse (anglosferoje) yra caffè crema. Šiame visas vanduo virtas kavavirėje, tačiau dukart ilgesnislungo.

Gardis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kava lungo yra silpnesnė, bet kartesnė, kadangi papildomas karštas vanduo, praeinantis pro maltą kavą, ekstrahuoja daugiau karčiųjų medžiagų, kurios paprastai lieka neištirpusios. Kuo daugiau vandens praeina pro kavos tirščius, tuo kartesnis ir vandeningesnis gėrimo skonis. Naudojant mažiau vandens negu įprastiniame esprese gaunamas stipresnis ir aromatingesnis gėrimas, vadinamas ristretto.

Keičiant pratekančio vandens kiekį (lyginant su standartiniu espreso tūriu) gautos porcijos gardis keičiasi, nes ne visos kavos gardinės medžiagos tirpsta vienodu greičiu. Todėl kava, pagaminta naudojant ilgesnę ar trumpesnę ekstrakciją, skiriasi savo chemine sudėtimi ir, aišku, skoniu. Todėl ristretto nėra dukart stipresnis už paprastą espresą, o lungo – dukart silpnesnis. Be to, espresas daromas naudojant slėgį, todėl lungo skonis ir cheminė sudėtis skiriasi nuo kavų, gaminamų kitais metodais, net jei procentinė vandens dalis jose vienoda.

Virimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nėra visuotinai priimtų ribų tarp ristretto, normalaus espreso ir lungo[2], jos yra negriežtos. Grubus orientyras yra virimo trukmė (ir gaunamas gėrimo tūris):

  • ristretto – virimo trukmė prilyginta 1, tūris 30 ml (neįskaitant grietinėlės);
  • normalus espresas – virimo trukmė 2, tūris 60 ml;
  • lungo – virimo trukmė 3–4, tūris 90–120 ml;

Caffè crema tūris būna apie 180 ml.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]