Energetikos ir technikos muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Energetikos ir technikos muziejus yra įsikūręs pirmosios viešosios Vilniaus miesto elektrinės patalpose

Energetikos ir technikos muziejus Vilniuje – technikos paveldo, Lietuvos energetikos ir Vilniaus istorijos populiarinimo ir tyrimo įstaiga.
Muziejus yra įsikūręs pirmosios viešosios Vilniaus miesto elektrinės gamybinėse patalpose. Buvęs elektrinės administracinis pastatas – nėra muziejaus dalis.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įsteigus muziejų jo pavadinimas buvo VšĮ Lietuvos energetikos muziejus. 2008 m. atnaujinus ir praplėtus ekspozicijas, muziejaus reprezentacijai imtas vartoti Energetikos ir technikos muziejaus pavadinimas. Pavadinimas VšĮ Lietuvos energetikos muziejus šiuo metu vartojamas tik oficialiuose raštuose ir korespondencijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1982 m. Lietuvos kultūros ministerija paskelbė, kad Vilniaus centrinė elektrinė yra vietinės reikšmės technikos istorijos paminklas, saugomas valstybės. 1985 m. TE-I buvo perduota Vilniaus šilumos tinklams. 1997 m. buvo sustabdyti garo katilai, tiekę garą pramonės įmonėms, 1998 m. sustabdyti ir vandens šildymo katilai. 2000 m. AB „Lietuvos energija“ ir SPAB Vilniaus šilumos tinklai sudarė sutartį dėl Lietuvos energetikos muziejaus steigimo Vilniaus centrinės elektrinės patalpose. 2002 m. lapkričio 29 d. pasirašyta Viešosios įstaigos Lietuvos energetikos muziejus steigimo sutartis. Steigėjai – Vilniaus miesto savivaldybė, Nacionalinė elektros energetikos asociacija (NEEA) ir Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA). 2003 m. vasario 15 d. Lietuvos energetikos muziejaus atvėrė duris lankytojams [1]. Atidarymo diena sutapo su Vilniaus elektrinės 100-mečio minėjimu.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ekspozicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejuje veikiančios nuolatinės ekspozicijos: energetikos ekspozicija; Vilniaus pramonės ekspozicija; interaktyvios ekspozicijos „Mokslas ir technika vaikams“.

Energetikos ekspozicija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Energetikos ekspozicija apima tris didžiausias muziejaus erdves – turbinų salę, katilų salę, rūsį. Čia eksponuojama išsaugota Vilniaus centrinės elektrinės įranga (garo turbinos, garo katilai, elektrinės valdymo pultas ir kt.), su elektros energijos gamyba ir tiekimu susijusi įranga (elektrinių maketai, elektros skaitikliai).

Vilniaus pramonės ekspozicija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vilniaus pramonės ekspozicija pristato Vilniaus pramonės istoriją nuo pirmųjų amatininkų cechų Vilniuje iki vėlyvojo sovietmečio Vilniaus pramonės. Ją galima išskirti į dvi dalis: „Pagaminta Vilniuje“ ir „Vilniaus miesto plėtra“:

  • „Pagaminta Vilniuje“ – Energetikos ir technikos muziejaus Vilniaus pramonės ekspozicijos dalis, pristatanti Vilniuje gamintus pramonės gaminius, dažnai išsiskiriančius unikaliu dizainu ar techniniu sprendimu.
  • „Vilniaus miesto plėtra“ ekspozicijos dalis pristato Vilniaus miesto pramonės šakas: stiklo pramonę, tekstilės pramonę, lazerių gamybos pramonę, popieriaus ir poligrafijos pramonę bei praėjusio šimtmečio septintojo dešimtmečio miesto naujakurio buto repliką.
Muziejaus eksponatas iliustruojantis „Šv. Jokūbo kopėčias“

„Mokslas ir technika vaikams“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Interaktyvios ekspozicijos apima eksponatus, pristatančius pagrindinius fizikos reiškinius. Tam yra skirti specialūs agregatai, buitinėmis sąlygomis iliustruojantys gravitacijos, Koriolio efekto, difrakcijos, elektromagnetinio lauko ir kitų fizikinių reiškinių savybes.

Vėjo ir saulės energetika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ekspozicija pristato atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą bei ant muziejaus pastato stogo sumontuotų vėjo ir saulės jėgainių veikimą.

Laikinos ekspozicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Energetikos ir technikos muziejuje nuolatos vyksta laikinos tiek paties muziejaus, tiek kitų institucijų ar asmenų kuruojamos ir kurtos parodos ir ekspozicijos. Muziejaus erdvės pritaikytos įvairių meno rūšių, technikos paveldo ir kitokio pobūdžio ekspozicijoms.

Dizaino savaitė 2012[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2012 m. gegužės 4-14 d. Energetikos ir technikos muziejuje vyko lietuviško dizaino savaitė, pristačiusi naujausius Lietuvos dizaino gaminius.[2]

Instaliacija „Elektrėnai. Ateitis prieš 50 metų“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2012 m. balandžio 13 d., Energetikų dienos proga, muziejuje buvo atidaryta instaliacija „Elektrėnai. Ateitis prieš 50 metų“ skirta Elektrėnų miesto 50-sioms įkūrimo metinėms ir pristačiusi šio miesto naujakurių buitį „chruščiovkėse“, lietuvišką sovietmečio buto interjerą.[3][4][5][6] Instaliacijos pristatymas visuomenei įvyko 2012 m. liepos 19 d.[7]

„Medis ir lempos: laiko garsai“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2012 m. rugsėjo 6 d. atidaryta ekspozicija skirta buitiniams ir visuomeniniams Antrojo Pasaulinio karo ir pokaris elektrotechnikos objektams – didžiųjų garso aparatūros gamintojų Telefunken (Vokietija), RRR (Latvijos TSR), Elfa (Lietuvos TSR), Kinap (Uzbekijos TSR) gaminiams ir jų gamintų įrengimų ryšiui su kasdieniu sovietinės Lietuvos gyvenimu.

Kita veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejuje nuolatos vedamos ekskursijos, edukacinės programos ir kūrybinės dirbtuvės vaikams ir suaugusiems, vyksta meno parodos, nuomojamos patalpos renginiams.

Direktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuotraukų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg