Nikola Tesla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Nikola Tesla
Tesla3.jpg
Nikola Tesla
Gimė: 1856 m. liepos 10 d.
Smilanė, Austrijos imperijoje, dabartinėje Kroatijos teritorijoje
Mirė: 1943 m. sausio 7 d. (86 metai)
Niujorkas, JAV
Veikla: serbų išradėjas, fizikas
Commons-logo.svg Vikiteka: Nikola TeslaVikiteka
Parašas
Nikola Tesla - potpis.jpg

Nikola Tesla (serb. Никола Тесла; 1856 m. liepos 10 d. Smiljanėje, Austrijos imperijoje, dabartinėje Kroatijos teritorijoje – 1943 m. sausio 7 d. Niujorke) – serbų išradėjas, fizikas, mechanikos ir elektros inžinierius.[1] Labiausiai žinomas už savo darbus elektros ir magnetizmo srityse. Teslos patentai ir teoriniai darbai suformavo pagrindą šiuolaikinei kintamosios elektros srovės (AC) sistemai, įskaitant daugiafazę srovės paskirstymo sistemą bei AC variklį, su kuriuo jis padėjo pradėti antrąjį pramonės perversmą.

Nikolo Teslo garbei yra pavadintas SI sistemos magnetinės indukcijos matavimo vienetas tesla (1 T = kg·s-2·A-1).

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1856 m. liepos 10 d. serbų šeimoje Smiljanės kaimelyje, tuometinėje Austrijos imperijoje. Tėtis Milutinas buvo ortodoksų kunigas, motina Duka neturėdama išsilavinimo,buvo gabi kuriant įvairius, mechaniškus prietaisus skirtus namų reikmėms. Tesla buvo ketvirtas iš penkiavaikės šeimos. Brolis Deinas, seserys: Milka, Andželina ir Marika. Deinas žuvo po tragiškai pasibaigusio jodinėjimo, kai Nikolui buvo tik 5 metai.

1861 m. Nikolas pradėjo lankyti Smiljanės pradinę mokyklą, kurioje mokėsi vokiečių kalbos, aritmetikos ir religijos. 1862 m. su šeima persikraustė į Gospičiaus miestą, kuriame Teslos tėtis dirbo pastoriumi. Tais pačiais metais Nikolas pabaigė pradinę mokyklą. 1870 m. išvyko į Karlovacą mokytis gimnazijoje. Čia jį įkvėpė matematikos mokytojas Martinas Sekuličius. 1873 m. pabaigė Karlovaco gimnaziją mokydamasis tik per trejus metus (vietoj ketverių privalomų). 1873 m. grįžo į gimtąjį miestelį Smiljanėje, kurioje susirgo cholera. Sunkiai sirgdamas, būdamas ant mirties ribos, po devynerių praleistų mėnesių lovoje sugebėjo pasveikti. Jo tėtis pažadėjo išleisti jį į geriausią inžinerijos mokyklą jei tik sūnus pasveiks, nors norėjo, jog Tesla eitu jo pėdomis ir pasirinkų kunigystę. 1874 m. Nikolas išvengė šaukimo į austrų-vengrų kariuomenė Smiljanėje ir pradėjo slapstytis bėgdams Tomingajaus miestelį, į jo kalnus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Tesla Nikola. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIII (Šalc–Toli). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2013. 703 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • NikolaTesla.fr – Daugiau nei 1000 su N. Tesla susijusių dokumentų