Eesti Raudtee

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Eesti Raudtee (EVR) – didžiausia Estijos geležinkelių bendrovė.

Eesti Raudtee
Location
Tipas Akcinė bendrovė
Valstybė Estija
Įkurta 1918
Įkūrėjas Estijos Respublika
Būstinė Talinas
Vadovas Kaido Simmermann
Rinka Estijos
Pramonė Geležinkelių operavimas, krovinių gabenimas
Darbuotojų 2674 (2004 m.)
Svetainė www.evr.ee

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmas traukinys Estijos geležinkeliais pajudėjo 1870 m. Lapkričio 5 d., kai buvo atidarytas judėjimas linijoje Paldiskis-Talinas-Narva-Gatčina. Tais pačiais metais šis ruožas buvo sujungtas su Peterburgo-Varšuvos geležinkeliu. 1877 metais iš Tapa išvyko pirmas traukinys į Tartų, o jau 1887 metai buvo įmanoma pratęsti savo kelionę iki Valgos, kur geležinkeliai jungdavosi su Rygos-Pskovo linija. 1896 metais buvo pastatytas pirmas siauros vežės (750 mm) geležinkelis nuo Valgos iki Piarnu, o sekančias metai buvo atidrytas Mõisaküla – Viljandi ruožas, o iš tenais geležinkeliai tęsėsi per Paide į Talino uostą. Nuolatinis judėjimas tarp šių miestų prasidėjo nuo 1901 metų.

Savarankiška bendrovė (EVR) buvo paskelbta 1918 metais. 1931 metais buvo pastatytas plačios vežės geležinkelis Tartu-Petseri. 1940 metais Estijos Geležinkeliai buvo pajungti į TSRS geležinkelių tinklą. Tais metai Estijos Geležinkeliams priklausančių kelių ilgis sudarė 1447 km, iš jų 772 km buvo plačios vežės ir 675 – siauros vežės geležinkeliai.

Valstybinė akcinė bendrovė „Eesti Raudtee“ (Estijos Geležinkeliai) buvo įregistruota 1992 m. Sausio 1 d. šalies geležinkelių operatoriumi. Tais pačais metais buvo atstatyta narystė Tarptautinėje Geležinkelių Sąjungoje (UIC), EVR įstojo į OSŽD. 2001 m. Rugpjūčio 31 d. po privatizacijos procedūros pabaigos 66 % bendrovės turto buvo parduota firma Baltic Rail Services (BRS). 2007 metų Sausio 9 d. buvo baigtas geležinkelių nacionalizacijos procesas, EVR buvo išpirkta atgal į valstybės nuosavybę.

Infrastruktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keliai ir statiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bendrovei priklauso 691 km plačios vežės kelių, iš kurių 132 km – elektrifikuota.

Riedmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bendrovei priklauso:

Be to EVR naudoja kelias geležinkelio priežiūros ir smulkaus remonto mašinas, drezinas DGKu ir t. t.

Struktūra ir valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aukščiausiu bendrovės organu laikomas Bendras Susirinkimas, kuriam pavaldi Bendrovės Taryba. EVR Valdybos pirmininkas (nuo 2007 m. Sausio 12 d. – Kaido Simmermann) ir Vidaus Audito skyrius yra pavaldus tik Tarybai.

Valdybos pirmininkas dirba su 3 Valdybos nariais, atsakingais už Teisinius klausimus, Finansus ir Rinkotyrą. Tiesiogiai Valdybos pirmininkui yra pavaldus 6 departamentų direktoriai – Infrastruktūros valdymo, Transporto, Personalo valdymo, Infotechnologijų, Riedmenų priežiūros, Apsaugos ir Eismo saugumo.

Riedmenų priežiūros departamentui pavaldūs ir Tapa Depai.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]