Dvasinis tribunolas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Dvasinis tribunolas15851795 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teismo institucija, savarankiškas Lietuvos vyriausiojo tribunolo padalinys. Tribunolo posėdžiai vyko Vilniuje.

Sudėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš pradžių tribunolą sudarė 10 teisėjų - 6 Lietuvos vyriausiojo tribunolo nariai (deputatai) pasauliečiai, skiriami Lietuvos vyriausiojo tribunolo maršalkos, ir 4 dvasininkai, renkami Vilniaus, Žemaičių ir Smolensko kapitulų 2 metams, nuo 1588 m. – po 3 iš kiekvieno luomo (dvasininkų ir bajorų), nuo 1641 m. – po 8, nuo 1764 m. – po 12.

Įgaliojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvasinis tribunolas veikė kaip pirmoji ar antroji (apeliacinė) teismų instancija ir sprendė bylas, kurių viena arba abi šalys buvo dvasininkai. Apeliacine tvarka jam patekdavo bylos, nagrinėtos pirmosios instancijos pasaulietiniuose (žemės, pilies, pakamario) ir kai kuriuose bažnytiniuose teismuose. Daugiausia tai buvo bylos, susijusios su bažnyčių ir vienuolynų turtinėmis teisėmis, dvasininkų luomo teisių pažeidimais, religiniais nusikaltimais.

Bylos spręstos remiantis pasaulietine teise. Dvasinio tribunolo sprendimai buvo priimami balsų dauguma ir laikomi galutiniais. Esant skirtingoms nuomonėms balsuota 3 kartus. Balsams pasidalijus po lygiai byla buvo siunčiama spręsti valdovui, nuo 1726 m. atidedama kitai sesijai. Dvasinis tribunolas dar priiminėjo pareiškimus įvairiems teisiniams faktams bei veiksmams teismo knygose įforminti.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Dvasinis tribunolas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 246 psl.