Danaja (Ticianas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
„Danaja“ Ticiano salėje, Prado muziejuje Madride

Danaja“ – bent 5 paveikslų tema, kuriuos sukūrė italų Renesanso dailininkas Ticianas (1480-85 − 1576) ir jo dirbtuvės.

Paveikslų tema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveiksluose vaizduojama Jupiterio meilės scena. Pagal graikų mitologiją Argo karaliui Akrisijui buvo išpranašauta, kad jį nužudys jo dukters Danajos sūnus, todėl karalius liepė uždaryti dukterį aukštame bokšte. Jupiteris iš dangaus pamatė Danają, isimylėjo ir prasiskverbė pas ją pro stogą auksinio lietaus pavidalu. Taip gimė Persėjas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveikslas buvo nutapytas apie 1544-45 m. popiežiaus Pauliaus III anūkui kardinolui Alesandrui Farnezei. Paveikslą Ticianas pradėjo 1544 m. Venecijoje ir persigabeno į Romą, kad jį užbaigti. Romoje Ticianą aplankė Mikelandželas ir Giorgio Vasari, kurie matė darbą ir aukštai jį įvertino. Visgi, po susitikimo Mikelandželas Giorgio Vasari išsakė mintį, kad Venecijos dailininkai negali tinkamai užbaigti darbų, nes neturėjo galimybių mokintis iš tobulų antikinio meno formų. Gali būti, kad šioje mintyje atsispindi ir paties Giorgio Vasari nuomonė.

Ticiano Danajos figūroje įžvelgiama Mikelandželo figūrų Siksto koplyčios freskose įtaka, herojės dešinės kojos padėtis replikuoja ankstesnį Koredžo tos pačios tematikos darbą „Danaja“. Šalia Danajos vaizduojamo Kupidono poza paimta iš Lisipo stiliaus antikinės skulptūros, buvusios kardinolo Grimani kolekcijoje. Panašiai, kaip „Urbino Veneroje“, Ticianas paveiksle pavaizdavo realią savo laikmečio moterį, o ne idealizuotą moters vaizdinį. Spėjama, kad tai yra kardinolo Alesandro Farnezės mylimoji vardu Angela. Šis aliejinis paveikslas yra Kapodimontės muziejuje Neapolyje.

Po 10 metų Habsburgai užsakė Ticianui seriją mitologinių-erotinių paveikslų. Ticianas šiam užsakymui nutapė labiau erotizuotą „Danajos“ varijantą, kurį modeliavo pagal ankstesnį savo darbą, o Kupidoną pakeitė Danajos tarnaite. Šis paveikslas yra Prado muziejuje Madride. Tuo pat metu Ticiano dirbtuvės sukūrė dar dvi šio paveikslo kopijas (viena Ermitaže, kita − Meno istorijos muziejuje Vienoje). Spėjama, kad Ticianas pats ženkliai prisidėjo prie jų nutapymo. Dar po 10 metų Ticiano dirbtuvės sukūrė 5-ąją, ir, spėjama, 6-ąją, paveikslo versijas. Ticiano paveikslo įtaką patyrė Rembrantas, Antonis van Deikas, Gustavas Klimtas, kai tapė tos pačios tematikos darbus.

Paveikslo variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]