Cosimo Tura

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kozmė Turos „Madona su Kūdikiu“ (apie 1460, Akademijos galerija, Venecija)

Kozmė Tura (arba Kozimas Tura, it. Cosmè Tura, Cosimo Tura, apie 14301495) – italų Ankstyvojo renesanso dailininkas iš Feraros.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Apie Kozmės (Kozimas yra kitas šio vardo variantas) Turos jaunystę maža žinių. Manoma, kad jis gimė apie 1430 m. Feraros mieste Domenico di Tura šeimoje, kuris buvo batsiuvys. Kaip pirmasis mokytojas Feraroje minimas vienas Piero dela Frančeskos pasekėjų, Galasso. Greičiausiai Kozmė susipažino ir su paties meistro darbais tiesiogiai, nes Pieras Feraroje dirbo apie 1450 m. Neabejojama, kad rimtus dailės mokslus Koszmė Tura išėjo pas Francesco Squarcione Padujoje maždaug po 1450 m. Padujoje Kozmė patyrė kito Francesco Squarcione mokinio Andrea Mantenjos įtaką, bei susipažino su Donatelo kūryba. Manoma, kad Kozmė tuo metu galėjo pabūvoti Venecijoje. Apie 1456 m. Kozmė grįžo į Ferarą ir pradėjo profesionalaus dailininko karjerą. 1457 m. buvo priimtas į Feraros kunigaikščių Estė šeimos dvarą oficialiu tapytoju.

Kozmės kūryboje pasireiškė tiek Mantenjos šalto ir skulptūriško vaizdavimo, tiek Piero dela Frančeskos monumentalumo įtakos, tačiau jis išvystė nuosavą stilių, žinomą, kaip Feraros. Kozmė Tura laikomas pirmuoju Feraros dailės mokyklos meistru. Pirmasis jo darbas datuojamas 1458 m. - paveikslas „Šv. naktis“ (neišlikęs). Feraroje Kozmė buvo atsakingas ne tik už tapybą, bet ir už dvaro dekoracijas, kostiumus, renginių apipavidalinimą ir pan. Taip pat, jis atliko darbų vietos bažnyčiose, dekoravo Piko dela Mirandolos biblioteką. Senatvėje Kozmė buvo atleistas iš Estė dvaro apie 1485 m. ir mirė skurde 1495 m. Palaidotas San Lorenzo (Šv. Lauryno) bažnyčioje Feraroje.

Svarbiausiais Kozmės laikomi du darbai: Feraros katedros vargonų durų ištapymas, atliktas apie 1464 m. ir Roverella altorius San Giorgio (Šv. Jurgio) bažnyčioje, atliktas apie 1474 m. (fragmentai išsklaidyti po muziejus). 1469-71 m. Kozmė Tura, kartu su kitu Feraros dailininku Francesco del Cossa, atliko freskas Estė Palazzo Schifanoia rūmuose metų laikų ir Zodiako ženklų temomis. Šiuose darbuose sunku atskirti kiekvieno dailininko ranką. Greičiausiai Kozmės, kaip vyresnio ir oficialaus dvaro dailininko, indėlis buvo nemenkas.


Darbų galerija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg

Vikiteka