Pereiti prie turinio

Francesco Squarcione

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Frančeskas Skvarčionė (it. Francesco Squarcione, apie 1395 – po 1468 m.) – italų kvatročento dailininkas, mokytojas, ženkliai prisidėjęs prie renesanso estetikos platinimo šiaurės Italijoje. Viso tik 2 jo pasirašyti kūriniai žinomi.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Frančeskas Skvarčionė gimė apie 1395 m. Padujoje. Jis buvo notaro sūnus. Skvarčionė meno istorijoje žinomas ne tiek savo kūryba, kiek asmenybe. 1560 m. išleistoje Padujos miesto istorijoje istoriko Bernardino Scardeone jis apibūdinamas žymiu ir didelę įtaką padariusiu meistru. Minima, kad jis turėjo daugybę mokinių bei surinkęs didelę antikinių skulptūrų ir jų liekanų kolekciją kelionių po Italiją ir Graikiją metu. Viso tik 2 Skvarčionės paveikslai išliko: „Madona ir Kūdikis“ Berlyno paveikslų galerijoje ir Šv Jeronimo su šventaisiais poliptikas valstybiniame Padujos muziejuje. Meno istorijoje Skvarčionė labiau reikšmingas kaip šiaurės Italijos dailininkų mokytojas.

Skvarčionė savo mokyklą atidarė 1431 m. Padujoje. Minima, kad jis turėjo 137 mokinius, tarp kurių garsiausias buvo Andrea Mantenja, su kuriuo Skvarčionė bylinėjosi dėl autorinių teisių, kūrinių apmokėjimo. Kitais reikšmingais Skvarčionės mokiniais buvo Marco Zoppo, Giorgio Schiavone ir Cosimo Tura. Apie 1434 m. Skvarčionė buvo susijęs su Fra Filippo Lippi, kai šis viešėjo Padujoje. Skvarčionė 1440 m. įsigijo namą Padujoje, kur eksponavo savo antikinių skulptūrų kolekciją. Jo įtaką savo mokiniams ir reikšmę yra labai sunku nustatyti. Daugelį inovacijų, kurie istorijoje buvo priskiriami Skvarčionei, dabar linkstama laikyti individualiais jo mokinių pasiekimais. Pasak „Oxford Dictionary of Art and Artists“ (2009), jis buvo labiau Padujos eruditas, kuris leido naudotis jauniems dailininkams savo kolekcija ir dirbtuvėmis, o pats ėmė užmokestį už dailininkų savarankiškus darbus, ką rodo daugelis bylų, jo mokinių iškeltų prieš Skvarčionę.[1] Iš jo antikinių skulptūrų kolekcijos nieko neišliko. Laikoma, kad Skvarčionės mokykla ženkliai prisidėjo prie renesanso estetikos išplatinimo po šiaurės Italiją iš Florencijos. Skvarčionės brandųjį stilių galima pamatyti iš freskų Šv. Pranciškaus bažnyčios fasade Padujoje, atliktų apie 1452-66 m. ir rodančių Donatelo įtaką. Frančeskas Skvarčionė mirė po 1468 m. Padujoje.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]