Bronius Kiveris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Bronius Kiveris (1923 m. gruodžio 18 d. Marijampolėje1996 m. balandžio 23 d. Sidnėjuje, Australija) – pianistas, vargonininkas, chorvedys.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo šešerių metų pradėjo mokytis skambinti fortepijonu. Baigęs Marijampolės Marijonų gimnaziją, Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijavo mediciną.

Pasitraukęs į Vokietiją, studijavo Insbruko konservatorijoje, įsijungė į M. K. Čiurlionio meno ansamblio veiklą – buvo dirigento Alfonso Mikulskio padėjėjas ir akompaniatorius.

Prasidėjus emigracijai, iš Vokietijos išvyko į Australiją. Apsigyveno Sidnėjuje ir iškart įsijungė į kultūrinį ir muzikinį gyvenimą. Suorganizavo vokalinį oktetą, kuris pasirodydavo koncertuose, giedodavo bažnyčiose. Vėliau vadovavo ir kitiems meno mėgėjų būreliams, akordeonu grojo lietuvių ir australų renginiuose, mokė lietuviškų dainų, fortepijonu ir vargonais akompanavo chorams ir solistams.

19691986 m. (su pertrauka) – Sidnėjaus lietuvių „Dainos“ choro meno vadovas ir dirigentas. Į kolektyvą sutelkęs per 70 žmonių, juos išmokė daug dainų ir giesmių, nemažai koncertavo, giedojo tautiniuose renginiuose. 1973 m. spalio mėn. „Daina“ koncertavo Sidnėjaus operos rūmų atidarymo iškilmėse. 1974 m. lapkričio 9 d. koncertu pažymėjo kolektyvo gyvavimo 20-metį – pasirodė mišrusis ir vyrų chorai.

Nuo 1978 m. chorui pradėjo talkinti muzikos mokytojas A. Laurinaitis (akompanuodavo fortepijonu ir vargonais). 1979 m. gruodžio 15 d. įvyko „Dainos“ koncertas kolektyvo kūrybinės veiklos 25-mečiui pažymėti. Choras pasirodydavo per televiziją, giedodavo Šv. Mišiose, dalyvavo 1979 ir 1981 m. muzikos festivaliuose.

Pasitraukęs iš vadovo pareigų, B. Kiveris chorui talkino ir toliau – akompanavo koncertuose, vargonavo bažnyčiose. Harmonizavo ir sukūrė chorams dainų, muzikos šokiams. Jo dainą „Man skamba toliuos“ Sidnėjaus „Dainos“ choras atliko 1994 m. I Pasaulio lietuvių dainų šventės koncertuose Vilniuje, Kaune ir Trakuose. B. Kiveris buvo Australijos lietuvių dainų švenčių dirigentas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.