Bow Wow Wow

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bow Wow Wow

„Bow Wow Wow“, 1982, Vakarų Berlyne
Biografija
KilmėFlag of England.svg Anglija
ŽanraiNew Wave
Aktyvumo metai1980–1983
1997–1998
2003–2006
Įrašų kompanijaEMI,
RCA,
Cleopatra
Nariai
Annabella Lwin
Leigh Gorman
Phil Gough
Devin Beaman
Buvę nariai
Matthew Ashman
David Barbarossa
Dave Calhoun
Eshan Khadaroo
Adrian Young
Boy George (kaip Lieutenant Lush)

„Bow Wow Wow“ (plg. liet. „au au au“, taip pat triukšmas, perrėkimas[1]) – anglų New Wave stiliaus grupė, žinomo impresarijaus Malcolmo McLareno įkurta praėjusio amžiaus aštuoniasdešimtaisiais metais. Grupės muzika charakterizuojama kaip įvairių šalių popmuzikos ir afrikietiškos kilmės perkusijos sintezė[2].

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Annabella Lwin, 1982

1980 m., po nesėkmingo bandymo tapti britų pankroko grupės „Adam and the Ants“ vadybininku, McLarenas įtikino gitaristą Matthew Ashmaną, bosistą Leigh Gormaną ir perkusininką Davidą Barbarossą palikti Adamo Anto grupę bei sukurti naują.

Po kelis mėnesius trukusių perklausų, į grupę buvo priimta, tuo metu dar paauglė, Annabella Lwin[2]. Vienas Mclareno pažįstamas muzikantas Davidas Fishelis, kilęs iš Liverpulio, aptiko trylikametę Lwin, bedainuojančią vietiniame sauso valymo salone kartu su Stevie Wonder, transliuojamu per radiją. Priėmus Annabellą naujosios grupės skambesiu tapo jos „mergiško inkštimas“, lydimas Balio lopšinių, paplūdimio muzikos, pop melodijų ir Barbarossos Burundžio ritualinės muzikos inspiruotų tom-tom būgnų ritmikos sintezės.

Pirmuosiuose pasirodymuose, tarp nuolatinių grupės narių, buvo galima matyti ir lotynų muzikos autorių, prodiuserį Richardą Danielį Romaną bei Boyų Georgeą, tuomet žinomą kaip Leitenantas Lush’as. Vėliau, kai grupė „Culture Club“, kurioje dainavo Boyus Georgeas, išgarsėjo, McLarenas siekė įtraukti jį antruoju „Bow Wow Wow“ vokalistu, tačiau nuspręsta, kad Boyus „pernelyg laukinis“ šiam vaidmeniui.

1982 m. „Bow Wow Wow“ daina „Go Wild in the Country“ pirmą kartą pasiekė UK Top 10.

Labiausiai žinoma Jungtinėse Valstijose „Bow Wow Wow“ daina buvo „I Want Candy“ (perdainuota 1965 m. grupės „Strangeloves“ daina)[3]. Ji taip pat buvo panaudota vienam pirmųjų MTV muzikinių vaizdo klipų kurti. „I Want Candy“ iki šiol išlieka aktualia roko klasika, buvo nekartą panaudota įgarsinant kino filmus, žiniasklaidos ir reklamos projektus[4], pvz., tokius kaip 2005 m. Victoria’s Secret Fashion Show[5].

Vienas prieštaringiausiai vertinamų grupės įrašų yra „Sexy Eiffel Towers“, kuriame absurdiškai skamba paauglės Lwin geidulingas kvėpavimas ir aimanos[6]. Ši daina drastiškumu toli pralenkė kiek vėliau pasirodžiusį panašaus pobūdžio Cyndi Lauper hitą „She Bop“[7].

Iki 1983 m. grupė išleido tris LP ir turėjo pradėti pasaulinį turą, tačiau vidinės įtampos augo, be to grupės nariai buvo išsekę po intensyvaus turnė po JAV. O pailsėję vaikinai nusprendė išstumti iš grupės Annabellą, norėdami sukurti naują kolektyvą su gitaristo Ashmano vokalu. Naujoji grupė vadinosi „Chiefs of Relief“, grojo kartu su tokiomis grupėmis kaip „Max“, „Rams“ ir „Agent Provocateur“.

Ashmanas mirė 1995 m. nuo cukrinio diabeto komplikacijų, būdamas 35 metų amžiaus.

Ir būdamas „Bow Wow Wow“ nariu, ir vėliau, Barbarossa dalyvavo kitų projektų veikloje, tokių kaip „Beats International“, „Adam Ant, Live“ (1995 m.), „Republica“, šokių muzikos kolektyve „Chicane“, kt. Jis taip pat parašė romaną „We Were Looking Up“.

Gormanas tęsė sėkmingą veiklą kaip atlikėjas, kompozitorius ir muzikos prodiuseris[8].

1997 m. Lwin ir Gormanas paskelbė apie grupės veiklos atkūrimą ir ėmė ruoštis į tam pašvęstą turnė „Barking Mad“. Turas vyko 1997 ir 1998 m. kartu su pakviestais gitaristu Dave Calhoun ir būgnininku Eshan Khadaroo[2]. Šio turo medžiaga kartu su remiksuotais senais „Bow Wow Wow“ kūriniais išleista albume „Wild in the U.S.A.“. Po šio turnė sėkmės buvo pranešama apie planus įrašyti naujų dainų ir net išleisti naują albumą[9][10].

Po to pasirodė „Eastern Promise“, vienas iš naujų kūrinių, 1998 m. įrašytas kartu su DJ Swedish Egil ir kurį laiką buvo dažnai grojamas „Kiss FM“ radijo stočių eteryje.

Daina „A Thousand Tears“ buvo įtraukta į filmo „Desperate But Not Serious“ garso takelį[11] ir buvo atliekama kartu su kitomis neįrašytomis dainomis paskutiniuose „Bow Wow Wow“ koncertuose, tačiau jokių kitų naujų studijinių įrašų nepasirodė.

2003 m. rugsėjo 20 d. „Bow Wow Wow“ pasirodė scenoje festivalio „Inland Invasion“ metu, šį kartą su gitaristu iš Los Andželo Phil Gough ir būgnininku Adrianu Youngu iš amerikiečių grupės „No Doubt“. Po to grupė koncertavo 2006 m. kartu su 2005 m. naujai priimtu būgnininku Devinu Beamanu.

2006 m. liepą „Bow Wow Wow“ įrašė savo „The Smiths“ dainos „I Started Something I Couldn’t Finish“ versiją, skirtą proginiam „The Smiths“ albumui. Reklaminę šios dainos versiją galima išgirsti „Bow Wow Wow“ puslapyje, MySpace svetainėje.

Paskutinis „Bow Wow Wow“ pasirodymas įvyko 2006 m. lapkričio 2 d. Niujorke, „Maritime Hotel’s Hiro Lounge“, reklamuojant galimybę panaudoti jų muziką Sofios Coppolos filme „Marija Antuanetė“.

Polemika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienu metu buvęs „Bow Wow Wow“ leidėjas „EMI“, atsisakė remti kasetėje išleistą singlą „C30, C60, C90, Go“, neva skatinantį „namų įrašinėjimą“, kadangi B pusė buvo tuščia. Po antrojo grupės singlo „W.O.R.K.“ EMI nutraukė kontraktą su „Bow Wow Wow“[7].

Leidžiant albumą „See Jungle!“ kilo didelė sumaištis dėl ketinimo viršeliui panaudoti nuotrauką, kurioje grupės nariai nufotografuoti taip, kad imituotų įžymų Eduaro Manė paveikslą „Pusryčiai ant žolės“. Šioje nuotraukoje Lwin buvo nufotografuota visiškai nuoga ir nors jos poza nebuvo itin provokuojanti, Annabellai tuomet tebuvo 14 metų. Jos motina net inicijavo policijos tyrimą dėl amoralaus elgesio ir seksualinio išnaudojimo. Grupei buvo neleidžiama išvykti iš Jungtinės Karalystės, kol McLarenas neįrodė, kad neišnaudoja Lwin ir nepažadėjo nereklamuoti jos kaip sekso simbolio. Į susitarimą buvo įtraukta ir sąlyga nenaudoti apsinuoginusios Lwin nuotraukų albumų viršeliuose. Nepaisant to, kai kurios šio albumo versijos buvo leidžiamos su šia nuotrauka (RCA EP, 1981 m.)[12][7]. Albumas su ta pačia nuotrauka buvo leidžiami ir kai kuriose kitose Europos šalyse (pvz., Olandijoje), tačiau niekada Jungtinėje Karalystėje ar JAV. Dėl šios nuotraukos publikavimo Lwin beveik buvo pasiryžusi palikti grupę.

Diskusijos buvo kilusios ir dėl to ar „Adam and the Ants“, „Bow Wow Wow“ ir kitos to laiko britų grupės buvo inspiruotos Afrikos genčių muzikos, ar tiesiog plagijavo ją (pvz., „Royal Drummers of Burundi“ ar „The Zulus“). Manoma, kad kai Malcolm’as McLaren’as pradėjo konsultacijas su Adamu Antu kokia kryptimi jie turėtų eiti po „Dirk Wears White Sox“ jis davė Adamui ir jo grupei paklausyti World music įrašų iš kurių jie turėjo semtis įkvėpimo. Kai Adamą paliko jo komanda ir sukūrė „Bow Wow Wow“, jis panaudojo ankstyvuosius įrašus naujos savo grupės muzikai kurti. Visa tai baigėsi tuo, kad abiem grupėm įtakos turėjo McLareno pasiūlyti įrašai. Tarp minimų įrašų buvo kompozicija „Burundi Black“ atliekama „Burundi Beat“. 1981 m. ginčus dėl galimo plagijavimo, „New York Times“ straipsnyje komentavo Robertas Palmeris:

Cquote2.png Šios gentininės ritmikos originalas yra 25 būgnininkų įrašas, kurį įrašė prancūzų antropologų komanda viename Burundžio kaime. 1968 m. šio įrašo pagrindu prancūzų kompanija „Ocora“ išleido albumą, „Musique du Burundi“[13]. Albumo kompozicijos įspūdingai kinetinės, bet ritminiai modeliai nėra tokie sudėtingi, kokie būdingi daugumai Afrikos tautų, todėl tai yra gana lengvas grobis pop muzikos piratams. 70-ųjų pradžioje, britų pop muzikos atlikėjas Mike Steiphenson uždėjo ant šių įrašų savo gitaros ir klavišinių aranžuotes ir išleido albumą „Burundi Black“, kurį pardavė daugiau nei 125 tūkstančiais kopijų, taip pasiekęs labiausiai parduodamų albumų sąrašus... „Adam and the Ants“, „Bow Wow Wow“ ir kelios kitos grupės įsirašė įspūdingas eilutes britų populiariausių dainų sąrašuose, naudodamiesi „Burundi Beat“ ritmikos pagrindais, tačiau su Burundžio būgnininkais, kurie yra šios muzikos autoriai, pelnu nepasidalino. Niekas jiems nepapasakojo apie autorių teises į savo tradicinę muziką, ir, bet kuriuo atveju, ginti teises į ritmiką būtų sunku.

„The Pop Life; Latest British Invasion: The New Tribalism“, „New York Times“.[14]

Cquote1.png


Taip pat buvo kaltinimų, kad „Bow Wow Wow“ plagijavo zulų šokių ir pop dainų melodijas, taip pat lyriką, kurią homonimiškai vertė į anglų kalbą. Kaip pavyzdys buvo pateikiamos eilutės iš „See Jungle“: „See Jungle! See Jungle! Go Join Your Gang, Yeah! City All over Go Ape Crazy!“ ir „Golly, Golly, Go Buddy. Hey i-yai-yo.“, tačiau anksčiau minėtame Palmer’io straipsnyje yra ir ginančių „Bow Wow Wow“ minčių:

Cquote2.png Tai („Burundi Beat“) yra varomoji jėga bei ryškiausias komponentas didesnėje „Adam and the Ants“ muzikos dalyje ir taip pat buvo vertinga kitiems britų roko muzikantams. Faktas, kad „Adam And The Ants“ naudojo tai kvailam „traibalizmo“ triumfui pasiekti, daro jų skolinimąsi dar bjauresniu. Tikri piratai!
Vėlgi – „Bow Wow Wow“ yra kitas klausimas. Grupės ritmika įtakota Burundžio įrašų, tačiau jie yra įvairiapusiškesni ir lankstesni, o ne vergiškai kopijuojantys. Be to „Bow Wow Wow“ absorbavo ir kitus ritmikos papročius, įskaitant Vakarų Afrikos, Brazilijos pop ir paprasto rokenrolo. Atrodo, jie galės sintetinti savo įtaką patraukliam „trash-pop“ stiliui, taip pat lengvai, kaip jie pakelia Malcolmo McLareno manipuliacijas su jų įvaizdžiu.

„The Pop Life; Latest British Invasion: The New Tribalism“, „New York Times“.[14]

Cquote1.png


Atsakydamas į visa tai, reklaminėje „RCA radio“ plokštelėje gitaristas Matthew Ashman’as aiškino:

Cquote2.png Na, jie Afrikoje turi daug tokios muzikos, tačiau tai nėra grynas plagiatas. Tai yra mūsų interpretacija, tikrai. Ir daugelis idėjų yra mūsų, ir jos visiškai naujos, dauguma iš tų dainų. Žinote ką aš manau? Jos nėra pavogtos iš kažkokių vargšių Afrikos genčių, tai tik įtaka ir mes ją naudojam. Jo, juk tai puikus triukšmas, argi ne? Juk tai geras skambesys.

Matthew Ashman, on „RCA radio promo vinyl“

Cquote1.png


Paveldas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Bow Wow Wow“ iki šiol turi labai įžymių gerbėjų, įskaitant „Red Hot Chili Peppers“ ir „No Doubt“ narius. Anthony Kiedis įtraukė eilutę „Swimming in the sound of Bow Wow Wow“ į savo dainą „Suck My Kiss“ ir „Holy cow, Bow Wow Wow“ į „Right on Time“. Johnas Frusciante tvirtina kad Matthew Ashmanas įtakojo jo grojimą nuo tada kai jis grįžo į „Red Hot Chili Peppers“ devyniasdešimtųjų pabaigoje. Tai rodo ir gitara „Gretsch White Falcon“, kurią Frusciantas pasirinko, nusižiūrėjęs į Ashmaną.

Apie galimybę groti kartu su „Bow Wow Wow“ „No Doubt“ būgnininkas Adrianas Youngas sakė: „Tai svajonės išsipildymas, groti su grupe, kurią idealizuodamas aš užaugau. Jaučiuosi kaip vaikas grįžęs atgal į smėlio dėžę“.

Ieškodama stiliaus savo filmui „Marija Antuanetė“, kino režisierė Sofia Coppola sėmėsi įkvėpimo iš Annabellos. „Bow Wow Wow“ 2006 m. turo vadybininkė Nicole Powers sakė: „Stiliaus požiūriu Marija Antuanetė ir Annabella Lwin iš tiesų panašios. Paralelių galima įžvelgti ir tame, kad abi buvo merginos, kurias užgriuvo šlovė juokingai ankstyvame amžiuje“[15].

„Bow Wow Wow“ dainos „I want candy“, tiek garso įrašas, tiek vaizdo klipas, yra ilgalaikio garbinimo objektas tarp aštuoniasdešimtųjų pop kultūros entuziastų.

Grupė „Pretty Girls“ yra perdainavusi „Bow Wow Wow“ dainą „C30, C60, C90, Go“.

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Studijiniai albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Your Cassette Pet (1980, EMI WOW 1, cassette tape)

(originali reklaminė („promo“) versija, platinama Malcolm’o McLaren’o specialiai sukurtu viršeliu)

 1. „Louis Quatorze“
 2. „Gold He Said“
 3. „Uomo Sex Al Apache“
 4. „I Want My Baby on Mars“
 5. „Sexy Eiffel Towers“
 6. „Giant Sized Baby Thing“
 7. „Fools Rush In“
 8. „Radio G. String“
 • See Jungle! See Jungle! Go Join Your Gang, Yeah. City All Over! Go Ape Crazy. (1981, RCA RCALP 3000)
 1. „Jungle Boy“
 2. „Chihuahua“
 3. „Prince of Darkness (Sinner! Sinner! Sinner!), (Instrumental)“
 4. „Mickey Put It Down“
 5. „(I’m a) TV Savage“
 6. „Elimination Dancing“
 7. „Golly! Golly! Go Buddy!“
 8. „King Kong“
 9. „Go Wild in the Country“
 10. „I’m Not a Know It All“
 11. „Why Are Babies So Wise?“
 12. „Orang-Outang“
 13. „Hello, Hello Daddy (I’ll Sacrifice You)“
 • When the Going Gets Tough, the Tough Get Going (1983, RCA RCALP 6068, 33rpm LP)
 1. „Aphrodisiac“
 2. „Do You Wanna Hold Me?“
 3. „Roustabout“
 4. „Lonesome Tonight“
 5. „Love Me“
 6. „What’s the Time? (Hey Buddy)“
 7. „Mario (Your Own Way to Paradise)“
 8. „Quiver (Arrows in My)“
 9. „The Man Mountain“
 10. „Rikki Dee“
 11. „Tommy Tucker“
 12. „Love, Peace and Harmony“

Remiksuoti albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Wild in the U.S.A. (1999, Cleopatra CLP 0424-2, CD)

Remiksuotos dainos: nuo 1 iki 6; Koncerto metu įrašytos: nuo 7 iki 20.

 1. „I Want Candy“ (Razed in Black Mix)
 2. „W.O.R.K.“ (Atomic Dog Mix Remixed by Wayne Hussey of the Mission UK)
 3. „C30 C60 C90 Go!“ (Remixed by Kevin Haskins of Love & Rockets Remix)
 4. „Do You Wanna Hold Me“ (CKB Remix)
 5. „W.O.R.K.“ (Spahn Ranch Mix)
 6. „I Want Candy“ (Girl Eats Boy Remix)
 7. „Giant Sized Baby Thing“ (Live)
 8. „Louis Quatorze“ (Live)
 9. „Baby, Oh No!“ (Live)
 10. „Sexy Eiffel Towers“ (Live)
 11. „See Jungle“ (Live)
 12. „Mile High Club“ (Live)
 13. „Uomo Sex Al Apache“ (Live)
 14. „Prince of Darkness“ (Live)
 15. „Go Wild in the Country“ (Live)
 16. „Aphrodisiac“ (Live)
 17. „I Want Candy“ (Live)
 18. „C30 C60 C90 Go“ (Live)
 19. „Do You Want to Hold Me“ (Live)
 20. „What’s the Time (Hey Buddy)“ (Live)

Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • „C30, C60, C90, Go!“ b/w „Sun, Sea and Piracy“ (EMI 5088, 45rpm single) 1980, liepa, #34 UK
 • „Your Cassette Pet“ 1980, gruodis, #58 UK
 • „W.O.R.K. (N.O. Nah, No No My Daddy Don’t)“ b/w „C30, C60, C90, Anda" (EMI 5153, 45rpm single) 1981, kovas, #62 UK
 • „Prince of Darkness“ b/w „Orang-outang“ (RCA 100, 45rpm single) 1981, liepa, #58 UK
 • „Chihuahua“ b/w „Golly! Golly! Go Buddy!“ (RCA 144, 45rpm single) 1981, spalis, #51 UK
 • „Go Wild in the Country“ b/w „El Bosso Dicho“ (RCA 175, 45rpm single) 1982, sausis, #7 UK
 • „See Jungle! (Jungle Boy)“ b/w „(I’m a) TV Savage“ (RCA 220, 45rpm single, double A-side) 1982, balandis, #45 UK
 • „I Want Candy“ b/w „King Kong“ (RCA 238, 45rpm single) 1982, gegužė, #39 AUS, #9 UK
 • „Louis Quatorze“ b/w „Mile High Club“ (RCA 263, 45rpm single) 1982, liepa, #66 UK
 • „Fools Rush In“ b/w „Sex (Instrumental)“ (EMI 5344, 45rpm single) 1982, rugsėjis
 • „Do You Wanna Hold Me?“ b/w „What’s the Time (Hey Buddy)“ (RCA 314, 45rpm single) 1983, vasaris, #47 UK
 • „I Started Something I Couldn’t Finish|I Started Something“ (Cleopatra, iTunes release) 2007, sausis

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „bow-wow“ reikšmės, angl. k., Dictionary.com[neveikianti nuoroda]
 2. 2,0 2,1 2,2 William Ruhlmann, „Bow Wow Wow“, Allmusic.com
 3. Arleene Colone, „Bow Wow Wow: Rock’s original candy snatchers“, Nyrock.com Archyvuota kopija 2011-04-27 iš Wayback Machine projekto.
 4. Bryan Reesman, „Classic Tracks: Bow Wow Wow’s I Want Candy“, Mixonline.com Archyvuota kopija 2010-06-08 iš Wayback Machine projekto.
 5. „Soundtrack for The Victoria’s Secret Fashion Show (2005) (TV)“, IMDB.com
 6. Stewart Mason, „Sexy Eiffel Towers song review“, Allmusic.com
 7. 7,0 7,1 7,2 * *Holly George-Warren, Patricia Romanowski, and Jon Pareles (2001). The Rolling Stone Encyclopedia of Rock&Roll (Revised and Updated for the 21st Century), p.107-108. ISBN 0-7432-0120-5.
 8. Leigh Gorman, Xtrememusician.com
 9. J. Tayloe Emery, „Bow Wow Wow Wows Fans With Recording Plans“, VH1.com Archyvuota kopija 2008-06-18 iš Wayback Machine projekto.
 10. „Bow Wow Wow’s Live Album“, VH1.com Archyvuota kopija 2008-06-18 iš Wayback Machine projekto.
 11. „Full cast and crew for Desperate But Not Serious“, IMDB.com
 12. „Bow Wow Wow – See Jungle! See Jungle! Go Join Your Gang Yeah, City All Over! Go Ape Crazy!“, Discogs.com
 13. „Unknown Artist - Musique Du Burundi“, Discogs.com
 14. 14,0 14,1 The Pop Life; Latest British Invasion: 'The New Tribalism' - New York Times
 15. „Latest news on „Bow Wow Wow“, Kenphillipsgroup.com Archyvuota kopija 2010-09-25 iš Wayback Machine projekto.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]