Bhaktapuras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bhaktapuras
भक्तपुर
Taumadhi aikštės šventyklos
Laiko juosta: (UTC+5:45)
Valstybė Nepalo vėliava Nepalas
Valstija Bagmati Pradešas
Rajonas Bhaktapuro rajonas
Gyventojų (2001) 72 543
Altitudė 1 401 m
Vikiteka Bhaktapuras
UNESCO vėliava UNESCO (angl.) (pranc.): 121

Bhaktapuras (nep. भक्तपुर  = Bhaktapur) arba Bhadgaonas, Chvopa – miestas centriniame Nepale, Katmandu slėnyje, 16 km į pietryčius nuo Katmandu (įeina į aglomeraciją). Verčiamasi turizmu ir tradiciniais amatais (puodininkystė, audimas, medžio raižyba). Veikia sanskrito rankraščių biblioteka.

Paveldas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bhaktapuras žymus savo architektūriniu paveldu, įtrauktu į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Darbaro aikštėje, yra „Rūmai su 55 langais“ (buvę Malu dinastijos karalių rūmai), kurių statyba pradėta 1427 m., taip pat XVI-XVIII a. bokšto pavidalo Batsala Devi šventykla, Auksiniai vartai (1756 m.) su paauksuotais reljefais papuoštu portalu, bronzinėmis durimis ir paauksuotu stogu, XVIII a. 10 m aukščio akmeninis stulpas su bronzine karaliaus Bhupatindros Malos skulptūra. Taumadhi aikštėje yra Bhairavos (1638 m.) ir Niatapolos (1708 m., aukštis 45 m) šventyklos[1].

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas pradėjo kurtis 865 m. kaip nevarų tautos centras. Senovėje jis vadintas Chvopingramu. Dabartinis pavadinimas sanskritu reiškia „atsidavusiųjų (bhaktų) miestas“. Per miestą ėjo svarbus karavanų kelias tarp Indijos ir Tibeto.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Bhaktapuras. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003