Pereiti prie turinio

Batekiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Batekiai
Gyventojų skaičius 1 mln.
Populiacija šalyse Kongo Respublika, Kongo Demokratinė Respublika, Gabonas
Kalba (-os) teke kalba
Religijos Kongo religija, krikščionybė
Giminingos etninės grupės bakongai
Vikiteka: Batekiai

Batekiai (teke) – Vidurinės Afrikos tauta, gyvenanti Kongo Respublikos centrinėje dalyje, Gabono pietryčiuose, Kongo Demokratinės Respublikos šiaurės vakaruose. Gabono prezidentas Omaras Bongo yra bateke tautybės. Jų sukurta istorinė valstybė vadinosi Tekė (arba Anziku, Tio).

Jie kalba teke kalba, kuri priklauso bantų kalboms.

Kongo civilizacijos regionas
Teke / Anziku
Šalis Kongo Respublika
Tautos bateke
Miestai Monsolas
Valdovai makoko
Teke, Kongas, Mbundu, Ovimbundu

Batekiai migravo į dabartines gyvenamąsias vietas bantų migracijos laikais, ir čia apie XVI a. sukūrė savo karalystę. Bakongai šią karalystę vadino Anziku, kas reiškė gentis, gyvenusias už šiaurės vakarų sienos. Iš pradžių bateke, atrodo, tarnavo Kongo imperijoje kaip kariai, turėję saugoti valstybines sienas. Atsiradusi jų karalystė dar vadinama Teke arba Tio, ir turėjo ribas su Kongo imperija pietuose ir Loangu vakaruose. Jos sostinė buvo Monsolas, o valdovai tituluodavosi makoko.

valdovas Iloo

Tekės karalystė kontroliavo didžiulius vario telkinius, dėl ko dažnai traukė kaimyninės Kongo imperijos dėmesį, ir XVII a. inspiravo šių dviejų karalysčių karus. Bateke gamino augalinius audinius, kurie dažnai atlikdavo pinigų funkciją. Taip pat jie iš Kongo džiunglių regiono šiaurėje pirkdavo dramblio kaulą, gaudydavo vergus. Tai buvop pagrindinės bateke prekės, kuriomis jie prekiavo su bakongais, mainais atsiveždami druską, liną, šilką, stiklą.

Tekės karalystei pavyko ilgai išsaugoti nepriklausomybę, daugiausia dėka savo nuošalumo nuo jūros. 1875 m. prancūzų tyrinėtojas Pierre Savorgnan de Brazza pasiekė Teke karalystę ir bendravo su jos makoko Iloo. Šis valdovas pardavė dalį žemės, kuriame išdygo Brazavilis, ir pasirašė su prancūzais vasaliteto sutartį, pagal kurią Tekės karalystė tapo Prancūzijos kolonija ir Prancūzų Kongo kolonijos šerdimi. Teke dinastija nebuvo nutraukta, ir tradiciniai makoko valdo iki šiol.

Batekių kultūroje buvo paplitęs veido tatuiravimas ir apipjaustymas (tiek vyrams, tiek moterims). Žmonės dažniausiai vaikščiojo neprisidengę krūtinių, ir tik turtingieji vilkėjo drabužius nuo kaklo iki kojų.

Skirtingai nei dauguma juodosios Afrikos šalių, bateke turėjo tradiciją laikyti kates ir šunis kaip naminius gyvūnus. Jie išvedė specialias kačių ir šunų veisles.

Pagrindiniai tradiciniai verslai: tropikų žemdirbystė (manijokai, pupiniai), žvejyba, rinkimas. XX a. pab. dalis batekių dirbo alyvmedžių plantacijose ir Kinšasos, Brazavilio bei kitų miestų pramonės įmonėse.[1]

  1. Batekiai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002
Kongo civilizacijos valstybės
Bakongai: Kongas | Loangas | Kakongas | Ngojas | Sojas | Bateke: Teke | Mbundai: Ndongo | Matamba | Ndembo | Kisama | Imbangalai: Kasandžė | Ovimbundu