Pereiti prie turinio

Imbangalai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kongo civilizacijos valstybė:
Kasanje
Šalis Angola (Malanžė)
Tautos imbangalai
Valdovai džaga

Imbangala arba mbangala – senovės Afrikos genčių sąjunga, XVI–XX a. egzistavusi Kvanza upės vidurupyje (dabartinės Angolos Malanžės provincijoje). Jie sukūrė savo valstybę Kasandžę (Kasanje), Kvango aukštupyje egzistavusią 1620–1910 m., kurios valdovai titulavosi džaga (jaga).

Jų teritorijos šiaurėje ribojosi su Ndongo ir Matamba, o pietuose – su ovimbundu valstybėmis.

Nėra žinoma, iš kur tiksliai kilo imbangalai, ir dėl to yra keliama keletas hipotezių. Viena jų teigia, kad jie atkeliavo iš Lundos karalystės rytuose, kitu juos tapatina su vietniais Angolos gyventojais. Lygiai taip pat nėra aiškūs imbangalų santykiai su kita, tauta džagais, kurie panašiu laiku siaubė Kongo imperijos rytines teritorijas.

XVI–XVII a. dokumentuose imbangalai aprašomi kaip ypač žiauri tauta, kurių gyvenimo būdas labai ryškiai skyrėsi nuo šiaurinių kaimynų bakongų ir mbundu gyvenimo būdo. Apie juos buvo pasakojama, kad jie rengdavo žiaurius reidus į žemdirbių kaimus, kur masiškai kirsdavo palmes, iš jų sulčių gamindavo didelius kiekius palmių vyno. Pagrobtus vaikus jie versdavo kariais, ir kariu tapdavo tik tas, kuris nužudydavo žmogų mūšyje. Imbangalų tarpe buvo paplitęs kanibalizmas, ritualimiai nužudymai, kankinimai. Visa tai civilizuotų jų šiaurinių kaimynų akimis buvo įvardijama kaip kixila, t. y. „draudžiami įstatymai“.

Sąjunga su portugalais

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Kasandžė ir kiti gretimi regionai

XVII a. pradžioje Kvanzos upe tyrinėdami kraštą, kuris buvo Ndongo pietinis pasienis, portugalai pasiekė imbangalų teritorijas ir sudarę su jais sąjungą, paskatino pulti Ndongo. 1617 m. jungtinės portugalų ir imbangalų pajėgos užpuolė Ndongo ir nusiaubė valstybę. Imbangalų kariai po to buvo naudojami portugalų armijose, nors portugalai pripažino, kad juos labai sunku suvaldyti.

Imbangalų istorijoje žinomi keletas stiprių klanų: Kasandžės, Kazos ir Nzinga Mona. Kazos klanas sudarė sąjungą su Ndongo karaliene Nzinga kovoje prieš portugalus, tačiau vėliau ją išdavė 1629 m. Nzinga pati subūrė dar vieną klaną, kuriam vadovavo jos patikėtinis Nzinga Mona („Nzingos sūnus“). Jo vadovaujami imbangalai apsigyveno Matambos karalystėje, kur asimiliavosi su vietos gyventojais.

Kasandžės imbangalų klanas turėjo ilgiausią istoriją. Vadovaujamas vado Kasandžės, jis apie 1620 m. įkūrė Kasandžės valstybę. Ši valstybė pamažu civilizavosi, atsisakė barbariškų papročių ir išsilaikė iki XX a. Iki XIX a. vidurio jie kontroliavo pelningą prekybą su Portugalija, bet vėliau juos užgožė stipresnės ovimbundu valstybės.

Kuomet 1910 m. jų valstybė prijungta prie Portugalijos Vakarų Afrikos, imbangalai tapo viena iš daugelio Angolos tautų.

Kongo civilizacijos valstybės
Bakongai: Kongas | Loangas | Kakongas | Ngojas | Sojas | Bateke: Teke | Mbundai: Ndongo | Matamba | Ndembo | Kisama | Imbangalai: Kasandžė | Ovimbundu