Pereiti prie turinio

Bandana

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mergina su Portugalijos vėliavos rašto bandana
Bandanos su paisley raštu

Bandana (hind. बन्धन, bandhana 'rišti') – didelė, paprastai spalvinga skarelė, dėvima užrišta ant galvos. Klasikinės bandanos dažnai būna išmargintos vadinamu paisley raštu.

angl. bandanna, bandanahind. badhnū 'margaspalvio tekstilės dažymo būdas, kai dažomas audeklas surišamas mazgais; taip nudažytas audeklas', iš hind. badhnä 'rišti', iš skr. badhnäti 'jis riša'.[1]

Bandanų paskirtis:

  • Lauke dirbantys žmonės (žemės ūkio darbininkai, kaubojai ir kt.) bandanas dėvi ant kaklo, jomis nusišluosto prakaitą, bandanos saugo, kad dulkės neprasiskverbtų pro apykaklę.
  • Miško ir panašių gaisrų gesintojai – ant veido užrišta bandana apsaugo burną ir nosį nuo dulkių, pelenų, iš dalies – nuo dūmų.
  • Šokėjai, sportininkai bandanomis perriša kaktą, kad į akis nesrūtų prakaitas, kad nesidraikytų plaukai.
  • Kareiviai irgi neretai naudoja bandanas kaip apsaugą nuo prakaito. Sužeidus į galvos odą bandana apsaugo ir nuo kraujo tekėjimo į akis.
  • Įvairių socialinių grupių žmonės dėvi tam tikrų spalvų ir raštų bandanas kaip priklausomybės tam tikrai grupei ženklą. Pvz., Kalifornijoje nusikaltėlių gaujos Bloods, Crips, Norteños ir Sureños, kai kurios JAV seksualinės grupuotės turi savo identifikacines bandanas. Pvz., XX a. 9-to dešimtmečio pab. – 10-tojo pradžioje Bloods ir Crips gaujos dėvėjo raudonas ar mėlynas bandanas su tipišku paisley raštu kaip priklausomybės jų gaujai ženklą. Bandanos dažnai būna dalies klubų sirgalių skiriamasis ženklas.
  • Demonstrantai ir nusikaltėliai naudoja bandanas kaip būdą pridenti veidą, kad jų neitų atpažinti ar nufotografuoti. Tuo bandanos primena balaklavas.