Balaklava (apranga)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Būdai, kaip dėvima balaklava

Balaklava, slidininko kaukė (angl. balaclava, ski mask) – galvos dangalas, dengiantis visą galvą, išskyrus akis, kartais didesnę sritį apie akis. Balaklavas naudoja lauko žiemos sporto šakų (slidinėjimas, snieglenčių ir sniegaeigių sportas) sportininkai, motociklininkai veidui nuo šalto vėjo apsaugoti ir šilumai sulaikyti.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas balaclava atsirado iš Balaklavos miesto netoli Sevastopolio (Krymas, Ukraina) pavadinimo.[1] Krymo karo metu megztas kaukes siuntė britų kareiviams, kad šie apsisaugotų nuo šalto oro žiemą. JAV dažnesnis pavadinimas yra ne balaclava, o ski mask.

Indijoje balaklavas dažnai vadina monkey caps 'beždžionių kepurės', kadangi jos paprastai būna žemės spalvų ir slepia žmogaus veido bruožus. Indijoje balaklavas paprastai dėvi kareiviai, tarnaujantys Himalajuose.[2] Indijoje balaklavos kartais turi mažą dekoratyvinį bumbulą viršugalyje.

Gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balaklavos paprastai mezgamos iš vilnos, gali būti užraitotos aukštyn, tuomet tampa panašios į slidininko kepuraitę, dengia tik viršutinę galvos dalį.
Šiuolaikinės balaklavos gaminamos iš įvairių medžiagų – šilko, medvilnės, polipropileno, neopreno, vilnos, akrilo ar fleece audeklo.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balklavos naudojamos:

  • veidui nuo šalčio apsaugoti. Slidininkų, motociklininkų ir kitos balaklavos.
  • veidui apsaugoti nuo ugnies. Tokios yra automobilių lenktynininkų, JAV jūrų pėstininkų balaklavos, gaminamos iš nedegių medžiagų.
  • veido bruožams paslėpti. Tam balaklavas naudoja kriminaliniai nusikaltėliai bei antiteroristinių ir kitų pajėgų kariai bei policininkai, demonstracijų dalyviai, vengiantys valdžios represijų.

JAV Jūrų pėstininkų korpusas ėmė naudoti specialias balaklavas, kurios turi atsegamą veidą pridengiančią dalį, kurios yra vadinamojo FROG kostiumo, skirto apsisaugoti nuo liepsnos ar karščio bangos, dalis.[3][4]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Games, Alex (2007) Balderdash & piffle: one sandwich short of a dog’s dinner, London: BBC, ISBN 978-1-84607-235-2
  2. Ghosh, Subir (2005) „Thanda lege jabey“ Article in 19 Nov Hindusthan Times
  3. http://www.marcorsyscom.usmc.mil/sites/pmice/News/Clothing/Fire-safe%20fabrics_Sep%202006.pdf Archyvuota kopija 2012-10-29 iš Wayback Machine projekto.
  4. http://www.marcorsyscom.usmc.mil/sites/pmice/InfoPapers/Clothing/FROG.pdf Archyvuota kopija 2012-09-16 iš Wayback Machine projekto.