Pereiti prie turinio

Baltoskandijos konfederacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiaurės ir Baltijos šalys Europos žemėlapyje.
Eulerio diagrama, atvaizduojanti Baltoskandijos padėtį tarp kitų Šiaurės Europos subregionų

Baltoskandijos konfederacija arba Baltoskandija (angl. Baltoscandian Confederation; Baltoscandia) – geopolitinė regioninė koncepcija, plėtota profesoriaus, mokslų daktaro, dirbusio geografijos ir geopolitikos srityse, Kazio Pakšto (1893 m. birželio 29 d. – 1960 m. rugsėjo 11 d.). Šios koncepcijos tikslas buvo „skatinti Baltijos ir Skandinavijos valstybių sąjungos (sudarytos iš Švedijos, Danijos, Norvegijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos) idėją“.[1]

Kaip prof. Kazys Pakštas nurodo savo knygoje „The Baltoscandian Confederation“ ('Baltoskandijos konfederacija'), Baltoskandijos sąvoka pirmiausiai buvo panaudota švedų profesoriaus Stieno Dijaro (Sten de Geer) straipsnyje, publikuotame „Geografiska Annaler“ 1928 m.[2] Knygoje Baltoskandija apibūdinama keliais skirtingais aspektais: kaip geografinis ir kultūrinis, kaip ekonominis ir kaip politinis bei karinis vienetas.[3] Profesorius Kazys Pakštas teigė, jog vienas iš būdų mažosioms valstybėms atsilaikyti prieš didžiųjų valstybių spaudimą yra jungtis į sąjungas ir glaudžiau bendradarbiauti tarpusavyje. Pasak jo, jungtis gali tik panašios savo dydžiu, geografine aplinka, tikėjimu, bei pagarbą ir toleranciją viena kitai jaučiančios valstybės.

Beveik 20 metų Lietuvoje, Panevėžyje, veikė Baltoskandijos akademija, kuri buvo įsteigta 1991 m. lapkričio 17 d. ir vykdė mokslinius tyrimus. Jos pagrindiniai tikslai buvo „plėtoti įvairiapusius Baltoskandijos regiono kraštų ir tautų ryšius, integruoti Lietuvos kultūrą į Baltoskandijos kultūros erdvę.“[4] Ši akademija buvo likviduota 2009 m. pabaigoje dėl to, jog įstaiga buvo finansuojama Panevėžio miesto savivaldybės, o jos veikla neatitiko šios savivaldybės vykdomų funkcijų.

Pagrindinės akademijos veiklos formos apėmė:

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „SCAND 344: The Baltic States and Scandinavia, Spring 2002“. Nuoroda tikrinta 2010 m. kovo 17 d.
  2. SCAND 344: The Baltic States and Scandinavia, Spring 2002
  3. Kazio Pakšto Baltoskandijos idėja prieškariu ir dabar
  4. „Politikai uždarė Baltoskandijos akademiją“. Nuoroda tikrinta 2010 m. kovo 18 d.