Baltijos porteris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Butelys "Black Boss" Baltijos porterio pagaminto Witnica bravore (Lenkija, 2010 m.)

Baltijos porteris – tai unikalus, regione aplink Baltijos jūrą susiformavęs alaus stilius.Gaminamas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Ukrainoje. Bet šiuo metu didžiausias šio stiliaus asortimentas verdamas Lenkijoje.

Tokį posūkį nulėmė istorinės aplinkybės, Napoleono karų laikais uždraudus į Rusijos imperiją tuo metu čia labai populiaraus porterio eksportą iš Anglijos. Ilgainiui, mėgdžiojant anglišką porterį, panašaus tipo alus pradėtas virti vietoje derinantis prie vietos tradicijų ir skonio. Baltijos porteryje dominuoja salyklo derinio sukurti džiovintų vaisių, karamelės ir kavos poskoniai, ir tik labai silpnas apynių aromatas. Šio tamsaus alaus stiprumas būna tarp 6 ir 9%. Bet Baltijos porteriu pradėtas vadinti visai neseniai, tik apie 1995 metus, įžymaus viskio ir alaus žinovo M.Jacsono. Taip pat vėliau buvo įtrauktas į amerikiečių sukurtą BJCP kaip atskiras stilius.[1]

Ypatingos Baltijos porterio savybės, kad jis dažniausiai gaminamas su apatinės fermentacijos (lagerio) mielėmis prie žemų temperatūrų, yra stipresnis ir mažiau deginto skonio nei angliškas porteris (naudojamos elio mielės ir aukštesnė fermentacijos temperatūra).

Žinomiausi pavadinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]